środa, 13 marzec 2019 06:48

Awanse generalskie na zakończenie "NATO Week"

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła uroczystość wręczenia przez zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudę nominacji generalskich i nominacji admiralskiej pięciu oficerom Wojska Polskiego.

 – To musi być niezwykłe przeżycie odebrać nominację na pierwszy stopień generalski, na stopień kontradmirała w roku 20-lecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, 15-lecia obecności w UE, ale przede wszystkim w tym okresie, w którym świętujemy czas 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 Jak dodał, nasza wielka historia polskiego bohaterstwa, ale przede wszystkim wielka tradycja polskiego oręża została zbudowana w tamtych niezwykłych bohaterskich bojach, w wielkich zwycięstwach, gdy Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości. – Wierzę w to głęboko, że Panowie, odbierając te nominacje w marcu 2019 r. , także niedługo po święcie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę nawiązujecie – powiedział Prezydent.

Prezydent podkreślał znaczenie modernizacji polskiej armii. – Trzeba odejść całkowicie od dawnego sprzętu odziedziczonego jeszcze po tamtej poprzedniej epoce – oceniał, dodając, że modernizacja jest konieczna, aby można było mówić, że polska armia jest nowoczesna i ma całkowicie kompatybilne wyposażenie z wyposażeniem naszych największych sojuszników. – To ogromne wyzwanie, ogromne zadanie, a także ogromne koszty – zaznaczył.

 Na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, na stopień generała brygady awansowani zostali:

płk pil. Robert Cierniak – szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego ( po ukończeniu w 1991 r. Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej rozpoczął służbę w 1. pułku lotnictwa myśliwskiego. Wyróżniony w 2001 r. tytułem Pilot Roku Lotnictwa Sił Zbrojnych RP". W 2003 r. brał udział w osłonie Air Force One z prezydentem USA George'em W. Bushem na pokładzie, w 2006 r. zapewniał osłonę wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce),
płk Andrzej Dąbrowski – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach koło Sochaczewa (53-letni w 1990 r ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Był szefem Oddziału Operacyjnego-Zarządu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, należał też do grupy organizacyjnej DGRSZ. Ukończył wojskowe i cywilne studia podyplomowe),
płk Norbert Iwanowski – dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej ( po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych pełnił służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej oraz sztabie 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Absolwent Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej. Był na misjach w Iraku i Afganistanie. Pełnił m.in. funkcję szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych–Dowództwie Komponentu Lądowego),
płk Karol Molenda – pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (jest absolwentem WAT i Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie, ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Specjalizuje się w reagowaniu na incydenty komputerowe, informatyce śledczej, bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne. Wkrótce ma objąć też funkcję dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni).

na stopień kontradmirała:

kmdr Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów (służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1985 roku. Po ukończeniu Akademii marynarki Wojennej m.in. dowodził ORP Nawigator, który otrzymał tytuł "Najlepszy Okręt w Marynarce Wojennej". W 2002 r. objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych. W lutym 2013 r. został zastępcą szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. W 2017 r. objął stanowisko szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W czerwcu ub. r. objął dowodzenie 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni. Dwukrotnie kierował największymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX).

                                                                        ***
Uroczystość wieńczy obchody 20 rocznicy podpisania przez Polskę dokumentów akcesyjnych do NATO. Zazwyczaj nominacje generalskie były wręczane przez zwierzchnika sił zbrojnych z okazji Święta Wojska Polskiego , w Dniu Niepodległości lub Konstytucji 3 Maja. Ostatnio awanse zdarzały się także w Dniu Podchorążego czy też 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W tym roku , jak doniosły media pod koniec lutego, do Pałacu Prezydenckiego nie napłynęły jeszcze wnioski o awanse generalskie, bo do tego czasu MON oraz Sztab Generalny WP nie uzgodniły nazwisk kadry dowódczej. Teraz już wiadomo, że w trójkącie decyzyjnym między Aleją Niepodległości, czyli siedzibą MON, Rakowiecką ( SG WP) a Pałacem Prezydenckim nie przywiązuje się większego znaczenia do świątecznej oprawy tej uroczystości. Dla pułkowników, którzy w różnym trybie ukończyli kurs generalski, czyli wymagane w pragmatyce Podyplomowe Studiów Polityki Obronnej to znak, że każdego dnia mogą się spodziewać  od ministra buzdygana i szabli. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział, że kolejnych nominacji generalskich można spodziewać jeszcze w tym półroczu.

Na listach nominacyjnych widnieje 4 pułkowników i jeden admirał, co pozwala podwyższyć liczbę oficerów z wężykiem na ramieniu do zaledwie 80, przy rosnącej liczebnie armii. Tożsamość stopnia i stanowiska spełnia niespełna dwie trzecie oficerów na generalskich stanowiskach. To nie jest zdrowa sytuacja w polskim wojsku,  bo o awansie do elitarnej grupy decydują kryteria nie do końca zrozumiałe i przejrzyste.

Trzech z pięciu nominowanych generałów służy w linii. Taka ma być według BBN podstawowa zasada przy nominacjach oficerskich. Jeden z pułkowników został niedawno mianowany pełnomocnikiem MON ds. utworzenia Wojsk Cyberprzestrzeni, co z pewnością ułatwi realizację zadania zleconego przez ministra obrony narodowego. Jeśli te wojska maja być nowym rodzajem sił zbrojnych, to czeka go szybki awans, podobnie jak to było z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej.

Najbardziej zaskakujący wydaje się awans szefa Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. W ostatnim czasie rozbiły się trzy MIG-i 29 i jakoś nie słychać o wynikach pracy tej komisji, ani o jej współpracy z komisją smoleńską badającą wypadek Tu-154. Ale to nie opinia publiczna decyduje o awansach generalskich.
Wolin
Zdjęcie: Jakub Szymczuk  (KPRP)

Czytany 3934 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 marzec 2019 16:57

3 komentarzy

  • Link do komentarza zbigniew obserwator czwartek, 21 marzec 2019 19:42 napisane przez zbigniew obserwator

    Najlepszym dowodem nowoczesności naszej armii są tzw. plastelinowe plomby na drzwiach które bohatersko strzegą naszych tajemnic,. Mamy fotokomórki, podczerwień, lasery, kamery i jeszcze wiele innowacji oraz plastelinę. Oby jej nie zabrakło.

  • Link do komentarza qaz poniedziałek, 18 marzec 2019 21:17 napisane przez qaz

    Molenda, rocznik '80 albo '81. Ten to się chłopina zdążył zmęczyć służbą! Przy gameboy-u.

  • Link do komentarza Oficer środa, 13 marzec 2019 20:28 napisane przez Oficer

    Ja tez dzisiaj sie mianowalem generalem wojsk kosmczno fantastycznych. Robie wlasnie impreze, beda tescie, szwagry, szwagierki, ksiadz i soltys

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019