Wydrukuj tę stronę
środa, 13 marzec 2019 18:55

Nowości APS: Unikatowy system detekcji i neutralizacji dronów CTRL+SKY

Napisane przez Ch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Mobilny system detekcji i neutralizacji dronów CTRL+SKY jest w stanie wykryć drony nawet z odległości 3000 m. Unikatowy w świecie wielosensorowy system gdyńskiej spółki spółka Advanced Protection (APS), którzy otrzymał nagrodę Defender na XXVI MSO w Kielcach jest już wykorzystany w kilku państwach.

System CTRL+SKY jest rozwinięciem wielosensorowego sytemu neutralizacji i wykrywania i neutralizacji dronów SafeSky. - Nowością jest nie tylko mobilna platforma umieszczona na pojeżdzie, ale przede wszystkim wykorzystanie trójwspółrzędnego radaru i wielozakresowego jammera - informuje Radosław Piesiewicz, współzałożyciel APS

Unowocześniony, mobilny, umieszczony na platformie samochodowej system detekcji i neutralizacji dronów wykorzystuje cztery rodzaje czujników. Najważniejszy jest trówspółrzędny radar, który wykrywa wszystkie drony i pracuje w każdych warunkach pogodowych. Drugim czujnikiem jest sensor akustyczny, który w odróżnieniu od radaru nie wymaga bezpośredniej linii widzenia obiektu do poprawnej pracy. Ponadto w tym urzadzeniu wykorzystano detektor fal radiowych, który informuje o obecności drona nawet przed startem obiektu. Czujnik ten umożliwia również neutralizację popularnych modeli dronów, które wykorzystują komunikację WiFi między urządzeniem a operatorem. System dopełnia kamera optyczna, która pozwala na wizualne potwierdzenie wykrycia drona.

Sensory są zintegrowane w jeden spójny system zarządzania i wizualizacji w oprogramowaniu opartym o technologię webową. Incydenty są archiwizowane. Zdarzenia są prezentowane na tle map i zaznaczonego terenu chronionego. Ponadto generowane są alarmy w postaci sms, email oraz informacji dźwiękowej i graficznej. System, który można uruchomić bardzo szybko generuje notyfikacje – mogą one służyć jako materiał dowodowy. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest wykorzystanie zasilania z akumulatorów lub agregatu prądotwórczego, zapewnieniającego dowolnie długą i autonomiczną pracę systemu oraz obsługi z wewnętrznego pulpitu operatora.

Neutralizacja, czyli doprowadzenie do wymuszonego lądowania odbywa się w trybie ręcznym lub automatycznym za pomocą jammerów zagłuszających pasma komunikacji między dronem a operatorem oraz pasma nawigacji GPS / GLONASS / Galileo /BeiDou. Zagłuszarka transmisji radiowej i sygnałów pozwala na bezpośrednią neutralizację dronów, poprzez zakłócenie nawigacji i kontroli radiowej drona.

- Połączenie wielu opatentowanych sensorów czyni system CTRL+SKY unikatowym w świecie. Jest w stanie wykryć drony nawet w odległości 3000 metrów – zapewania Radosław Piesiewicz.

System sprawdzi się w ochronie lotniska, zakładu penitencjarnego, stadionu piłkarskiego, dużego obiektu produkcyjnego jak również w przestrzeni polowej i miejskiej. Jest skalowalny, co umożliwia łatwe dostosowanie do wielkości chronionego terenu czy obiektu. Jego zaletą jest cena, kilkakrotnie niższa od nielicznej konkurencji z Wielkiej Brytanii, USA i Izraela, której rozwiązania bazują na radarach wojskowych. Od stycznia br. system Ctrl+Sky zabezpiecza lotnisko Stravanger w Norwegii. Odbiorcami rozwiązań spółki APS są również służby z kilku państw świata m.in. Czech oraz wojska NATO. System chroni także. Stadion Miejski w Gdyni. R.Ch.

 

Czytany 845 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 marzec 2019 09:08