czwartek, 14 marzec 2019 06:21

Agencja Mienia Wojskowego bez hoteli

Napisane przez Ch
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Agencja Mienia Wojskowego nie ma wiedzy czy i kiedy spółka AMW Hotele będzie przejmowana przez Polski Holding Hotelowy. Agencja  nie posiada także informacji   na jakich zasadach środowisko wojskowe będzie korzystać z oferty spółki AMW Hotele po przejęciu przez prezesa Rady Ministrów wykonywania praw z udziałów w spółce  – wynika z odpowiedzi udzielonej przez AMW na zapytanie portalu .

Pod koniec stycznia br.  został utworzony Polski Holding Hotelowy (PHH), który powstał na  bazie spółki  Chopin Airport Development – CAD. Do PHH mają być  włączone cztery państwowe spółki zarządzające 20 hotelami (w sumie z  1755 pokojami). Największą  grupę obiektów, bo 13 mają mają stanowić  hotele wojskowe,  które będą przejęte od Agencji Mienia Wojskowego.  Pojawiają się pytania: na jakich to będzie zasadach? Czy obiekty będą zmodernizowane?  Czy  wojskowe środowisko będzie mogło korzystać ze zniżek?

Okazuje się, że pytań jest więcej niż odpowiedzi.  Informacje przedstawione przez AMW po półtora miesiącu od  tego wydarzenia są bardzo oszczędne.  - Na obecnym etapie  Agencja Mienia Wojskowego nie ma wiedzy, czy i kiedy spółka AMW Hotele będzie przejmowana przez Polski Holding Hotelowy. AMW nie wie również jaka będzie formuła ewentualnego przejęcia spółki AMW Hotele przez PHH – poinformowała Małgorzata Weber, rzecznik  AMW.  Obecnie planowane jest przejęcie przez prezesa Rady Ministrów bezpośredniego nadzoru nad spółką AMW Hotele Sp. z o.o. Oznacza to, że to premier, a nie agencja będzie wykonywał  w imieniu Skarbu Państwa prawa z udziałów w spółce.

W kręgu zainteresowania  PHH są takie obiekty jak: Cassubia na Helu, Royal w Krakowie, Huzar w  Lublinie, Reymont w Łodzi, Ikar w Poznaniu, Iskra w Radomiu, Hetman w Rzeszowie, Kapitan i Rycerski w Szczecinie, Kopernik w Toruniu, Belwederski i Mazowiecki w Warszawie, Wieniawa we Wrocławiu.   

Obecnie spółka AMW Hotele  zarządza 15 obiektami, z których 11 stanowi własność spółki, a 4 są dzierżawione od Agencji Mienia Wojskowego ( Hotel Belwederski  w Warszawie; Hotel Dedal w Malborku; Hotel Mazowiecki w Warszawie oraz Zamek Czocha w Suchej).  Rodzi to  określone problemy przy przekazywaniu praw własności.  Z odpowiedzi udzielonej przez AMW wynika, że obiekty dzierżawione od agencji pozostają własnością AMW. Obecnie trwa proces cesji umowy dzierżawy Zamku Czocha ze spółki AMW Hotele Sp. z o.o. na spółkę AMW Rewita Sp. z o.o. Planowana jest także cesja umowy dzierżawy Hotelu Dedal w Malborku. Pozostałe hotele, czyli Belwederski i Mazowiecki w Warszawie nadal będą dzierżawione przez AMW Hotele Sp. z o.o. A to  oznacza, że te obiekty mogą nie być przekazane do PHH.

Na styczniowej konferencji prasowej prezes  PHH  Gheorghe Marian Cristescu poinformował, że w perspektywie kilku lat  spółka będzie zarządzać kilkudziesięcioma obiektami hotelowymi w całej Polsce należącymi do Skarbu Państwa. Celem  działania tego holdingu  jest podniesienie rentowności i poprawa wyników finansowych zarządzanych obiektów.  

 W przypadku AMW Hotele,  sytuacja  finansowa nie była najlepsza, bowiem firma za ubiegłym rok odnotowała stratę w wysokości ponad 4 mln zł.  Wyniki finansowe tej spółki przypominają  sinusuidę.  W 2015 r.  spółka miała prawie 11 milionową stratę  a dwa lata później ponad 7 milionowy zysk.  Wyniki za lata 2017-2017  udostępnił wiceminister obrony narodowej  Wojciech Skurkiewicz na interpelację posła Piotra Misiło ( nr 8226) dotyczącą przyszłości spółek AMW.

Wiceminister potwierdził, że spółka AMW HOTELE Sp. z o.o. jest przewidziana do udziału w powstającym Polskim Holdingu Hotelowym.

Zgodnie z  przedstawionymi na konferencji prasowej założeniami, w ofercie PHH mają być propozycje dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Od hoteli 5-gwiazdkowych (np. Renaissance Warsaw Airport Hotel), po obiekty ekonomiczne jednogwiazdowe.  Jak będzie, czas pokaże. Niektóre wojskowe hotele  wymagają sporych nakładów inwestycyjnych. Potrzebny  jest kapitał.

Wydaje się, że wojskowe środowisko  - wobec dużej konkurencji rynku- nie przywiązuje już takiego znaczenia  jak w latach poprzednich, gdzie będzie nocować na delegacjach. Prawdopodobnie po przejęciu hoteli wojskowych przez PHH, zniżki będą na ogólnych zasadach.

AMW informacjami w tej sprawie nie dysponuje. Ponadto wyjaśnia, że  dywidendy uzyskiwane przez agencję z tytułu prawa udziału w spółkach nie były przez AMW odprowadzane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.  R.Ch.

Na zdjęciu: Hotel Cassubia

Czytany 3376 razy

2 komentarzy

  • Link do komentarza Zbyszek czwartek, 14 marzec 2019 09:27 napisane przez Zbyszek

    Tak, proceder ,,wyciekania" majątku państwowego trwa. Hotele budowane w atrakcyjnych terenach miast za pieniądze wszystkich obywateli, tak jak to się wtedy robiło, teraz przepłynie do Holdingu a ten za kilka lat uzna że działalność jest nierentowna i sprzeda go deweloperowi ...a ten go wyburzy i wybuduje apartamentowiec. Tak, jak wczoraj Premier występował na tle zamkniętego dworca w Płońsku, też sprzedanego wcześniej firmie Mobilis.

  • Link do komentarza BRUNON czwartek, 14 marzec 2019 08:55 napisane przez BRUNON

    Jak to w Polsce - najpierw decyzje, a potem myślenie i ból głowy.

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019