header portal

Kontakt Powitania / Pożegnania

czwartek, 14 marzec 2019 18:03

Wyjazd służbowy a środek komunikacji

Napisane przez Myk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mam pytanie dotyczące polecenia wyjazdu służbowego. Dokładnie chodzi o to czy środek transportu określony w PWS stanowi podstawę jedynie do rozliczenia kosztów podróży czy jest to także środek którym jestem zobligowany odbyć te podróż. Nie trudno zauważyć że nie do każdej miejscowości jeżdżą PKP a PKS też czasem jest raz na dobę więc dlaczego przeważnie szuka się na siłę tych połączeń zamiast napisać zgodnie z prawdą że jechało się prywatnym autem z kolegą. Ze strachu?

 Od red. Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe, publiczny środek transportu odpowiedni do odbycia krajowej podróży służbowej, a także jego rodzaj i klasę określa zarządzający podróż służbową w poleceniu wyjazdu służbowego, uwzględniając posiadane przez żołnierza uprawnienia do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych, dogodność połączeń na danej trasie, termin i pilność wykonania zadań w czasie podróży służbowej oraz koszt przejazdu.

W przypadku, kiedy m.in. na odcinku trasy brak jest możliwości podróży publicznym środkiem transportu lub podróż byłaby szczególnie uciążliwa, na wniosek żołnierza zarządzający podróż służbową może wyrazić zgodę na przejazdy w czasie krajowej podróży służbowej pojazdem niepozostającym w dyspozycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (ust. 2).

Polecenie wyjazdu służbowego należy rozpatrywać jako polecenie (rozkaz) wykonania określonego zadania (cel podróży służbowej), w określonym czasie i miejscu, do którego żołnierz obowiązany jest dostać się określonym środkiem transportu.

Rozliczanie kosztów odbytej podróży służbowej powinno mieć zawsze odzwierciedlenie w rzeczywistości - żołnierz powinien domagać się zwrotu jedynie tych kosztów, jakie realnie poniósł. W przedstawionej przez Pana sytuacji, rozliczanie kosztów podróży środkami transportu publicznego podczas gdy odbywał Pan podróż pojazdem prywatnym będzie niezgodne z prawdą. Z tego też względu, warto przed każdą planowaną podróżą służbową sprawdzić m.in. dogodność połączeń na danej trasie, termin i pilność wykonania zadań w czasie podróży służbowej - być może warto będzie ubiegać się o zgodę na przejazd pojazdem niepozostającym w dyspozycji SZ RP. Myk

 

Czytany 545 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA