czwartek, 14 marzec 2019 18:03

Wyjazd służbowy a środek komunikacji

Napisane przez Myk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mam pytanie dotyczące polecenia wyjazdu służbowego. Dokładnie chodzi o to czy środek transportu określony w PWS stanowi podstawę jedynie do rozliczenia kosztów podróży czy jest to także środek którym jestem zobligowany odbyć te podróż. Nie trudno zauważyć że nie do każdej miejscowości jeżdżą PKP a PKS też czasem jest raz na dobę więc dlaczego przeważnie szuka się na siłę tych połączeń zamiast napisać zgodnie z prawdą że jechało się prywatnym autem z kolegą. Ze strachu?

 Od red. Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe, publiczny środek transportu odpowiedni do odbycia krajowej podróży służbowej, a także jego rodzaj i klasę określa zarządzający podróż służbową w poleceniu wyjazdu służbowego, uwzględniając posiadane przez żołnierza uprawnienia do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych, dogodność połączeń na danej trasie, termin i pilność wykonania zadań w czasie podróży służbowej oraz koszt przejazdu.

W przypadku, kiedy m.in. na odcinku trasy brak jest możliwości podróży publicznym środkiem transportu lub podróż byłaby szczególnie uciążliwa, na wniosek żołnierza zarządzający podróż służbową może wyrazić zgodę na przejazdy w czasie krajowej podróży służbowej pojazdem niepozostającym w dyspozycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (ust. 2).

Polecenie wyjazdu służbowego należy rozpatrywać jako polecenie (rozkaz) wykonania określonego zadania (cel podróży służbowej), w określonym czasie i miejscu, do którego żołnierz obowiązany jest dostać się określonym środkiem transportu.

Rozliczanie kosztów odbytej podróży służbowej powinno mieć zawsze odzwierciedlenie w rzeczywistości - żołnierz powinien domagać się zwrotu jedynie tych kosztów, jakie realnie poniósł. W przedstawionej przez Pana sytuacji, rozliczanie kosztów podróży środkami transportu publicznego podczas gdy odbywał Pan podróż pojazdem prywatnym będzie niezgodne z prawdą. Z tego też względu, warto przed każdą planowaną podróżą służbową sprawdzić m.in. dogodność połączeń na danej trasie, termin i pilność wykonania zadań w czasie podróży służbowej - być może warto będzie ubiegać się o zgodę na przejazd pojazdem niepozostającym w dyspozycji SZ RP. Myk

 

Czytany 1567 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza Janek niedziela, 28 kwiecień 2019 18:11 napisane przez Janek

    Już wiesz czemu się szuka na siłę:)

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019