czwartek, 14 marzec 2019 20:30

W SG WP pożegnano gen. bryg. Piotra Błazeusza

Napisane przez SG WP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak pożegnał gen. bryg. Piotra Błazeusza, który zakończył służbę w Sztabie Generalnym WP.

Decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka, gen. bryg. Piotr Błazeusz, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych - P5, z dniem 12 marca 2019 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W imieniu kierownictwa SG WP, żołnierzy i pracowników cywilnych generał Andrzejczak podziękował generałowi Błazeuszowi za służbę w Sztabie Generalnym WP oraz życzył wielu sukcesów na nowym, odpowiedzialnym stanowisku.

Generał Andrzejczak, za wybitne zasługi, w szczególności za znaczące osiągnięcia w realizacji zadań, wyróżnił gen. bryg. Piotra Błazeusza Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką w stopniu II (srebrną), zaś w związku z zakończeniem wykonywania obowiązków służbowych w Sztabie Generalnym WP wręczył szefowi P5 Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

                                           ***

Gen. bryg. dr Piotr BŁAZEUSZ - służbę wojskową rozpoczął w 1990 roku w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i był promowany do stopnia podporucznika w 1994 roku.

Pierwsze stanowisko to dowódca plutonu szturmowego, które objął w 1996 r. w 10 batalionie desantowo–szturmowym 6 Brygady Desantowo–Szturmowej. Następnie pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w Sekretariacie Sekretarza Stanu MON. Kolejne stanowiska służbowe to zastępca attache obrony w Waszyngtonie, starszy specjalista w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP i dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej. W 2007 r. wyznaczony na stanowisko szefa Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP, a następnie wykonywał obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 14 sierpnia 2009 r. został dowódcą 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a 15 sierpnia 2009 r. był awansowany do stopnia generała brygady. Od października 2011 r. do kwietnia 2012 r. gen. bryg. Piotr Błazeusz dowodził X zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, której trzon bojowy stanowili żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku wyznaczony został na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Jest absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce. Odznaczony między innymi srebrnym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, amerykańską Brązową Gwiazdą (US Bronze Star) oraz afgańskim Medalem za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności Afganistanu.
Wykonał ponad 500 skoków spadochronowych i był instruktorem spadochronowym Sił Powietrznych USA. Żonaty, ma dwoje dzieci.

źródło: SG WP 

Czytany 1391 razy

4 komentarzy

 • Link do komentarza Puk Puk środa, 27 marzec 2019 20:21 napisane przez Puk Puk

  Rozporządzenie mówi jasno, że w salach tradycji nosi się tylko od ubiory wyjściowego wzwyż

 • Link do komentarza Sgt wtorek, 26 marzec 2019 15:57 napisane przez Sgt

  To jednak w jednostkach liniowych szanujemy sie bardziej , bo odchodzącego żegnamy na wyjściowo a nie na roboczo.

 • Link do komentarza Zbyszek wtorek, 19 marzec 2019 09:24 napisane przez Zbyszek

  Zastanawiam się jaki jest cel noszenia ubioru polowego (ćwiczebnego) w takiej instytucji jak Sztab Generalny WP? Co ten ubiór ma udowodnić, gotowość do natychmiastowego działania? Jak to się ma do przepisów noszenie umundurowania? Przecież to wygląda komicznie.! Oficer w stopniu generała na galowo pręży się jak szeregowiec ( układ rąk na foto), otoczony wyluzowaną gawiedzią ubraną w polowe drelichy.To chyba jakiś żart?

 • Link do komentarza zbigniew obserwator poniedziałek, 18 marzec 2019 19:44 napisane przez zbigniew obserwator

  Coraz więcej mamy doktorów w armii - czyli będzie coraz lepiej, wszystko będzie przemyślane, pieniądze właściwe wydatkowane, rozwój właściwe zaplanowany, decyzje na czas i terminowo podjęte. To dobrze że mamy coraz więcej takich żołnierzy - uczonych doktorów.

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019