header portal

czwartek, 14 marzec 2019 20:30

W SG WP pożegnano gen. bryg. Piotra Błazeusza

Napisane przez SG WP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak pożegnał gen. bryg. Piotra Błazeusza, który zakończył służbę w Sztabie Generalnym WP.

Decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka, gen. bryg. Piotr Błazeusz, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych - P5, z dniem 12 marca 2019 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W imieniu kierownictwa SG WP, żołnierzy i pracowników cywilnych generał Andrzejczak podziękował generałowi Błazeuszowi za służbę w Sztabie Generalnym WP oraz życzył wielu sukcesów na nowym, odpowiedzialnym stanowisku.

Generał Andrzejczak, za wybitne zasługi, w szczególności za znaczące osiągnięcia w realizacji zadań, wyróżnił gen. bryg. Piotra Błazeusza Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką w stopniu II (srebrną), zaś w związku z zakończeniem wykonywania obowiązków służbowych w Sztabie Generalnym WP wręczył szefowi P5 Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

                                           ***

Gen. bryg. dr Piotr BŁAZEUSZ - służbę wojskową rozpoczął w 1990 roku w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i był promowany do stopnia podporucznika w 1994 roku.

Pierwsze stanowisko to dowódca plutonu szturmowego, które objął w 1996 r. w 10 batalionie desantowo–szturmowym 6 Brygady Desantowo–Szturmowej. Następnie pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w Sekretariacie Sekretarza Stanu MON. Kolejne stanowiska służbowe to zastępca attache obrony w Waszyngtonie, starszy specjalista w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP i dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej. W 2007 r. wyznaczony na stanowisko szefa Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP, a następnie wykonywał obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 14 sierpnia 2009 r. został dowódcą 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a 15 sierpnia 2009 r. był awansowany do stopnia generała brygady. Od października 2011 r. do kwietnia 2012 r. gen. bryg. Piotr Błazeusz dowodził X zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, której trzon bojowy stanowili żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku wyznaczony został na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Jest absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce. Odznaczony między innymi srebrnym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, amerykańską Brązową Gwiazdą (US Bronze Star) oraz afgańskim Medalem za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności Afganistanu.
Wykonał ponad 500 skoków spadochronowych i był instruktorem spadochronowym Sił Powietrznych USA. Żonaty, ma dwoje dzieci.

źródło: SG WP 

Czytany 439 razy

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA