piątek, 15 marzec 2019 07:15

Zmiany w Sztabie Generalnym WP

Napisane przez Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mija prawie trzy miesiące od wejścia w życie tak zwanej małej reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi ( SKiD). Zgodnie z nowymi regulacjami, Sztab Generalny WP z ciała doradczego MON stał się centralnym elementem systemu dowodzenia sił zbrojnych i zyskał zwierzchnictwo nad Dowództwem Generalnym SZ, Dowództwem Operacyjnym SZ i Inspektoratem Wsparcia SZ Natomiast szef SG WP stał się „pierwszym żołnierzem”, wyznaczanym na stanowisko naczelnego dowódcy na czas wojny. 

Pierwszemu etapowi zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, które nastąpiły po 23 grudnia 2018 r. lub są planowane przyjrzeli się posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Usłyszeli też od Wojciecha Skurkiewicza, wiceministra obrony narodowej, że drugi etap reformy SKiD rozpocznie się po dwóch latach, po przeprowadzeniu audytu. Ale tym razem w roli głównej wystąpił szef SG WP gen. broni Rajmund Andrzejczaka, który przedstawił wizję zmian systemu dowodzenia i funkcjonowania tej instytucji, przynajmniej w najbliższych kilkunastu miesiącach.

Generał Andrzejczak chciałby m.in. docelowo przekształcić utworzoną niedawno nieetatowa dyżurną służbę operacyjna w strukturę etatową, co zagwarantuje skuteczny przepływ informacji. Stwierdził w Sejmie, że sprawny przebieg komunikacji wewnątrz wojska i na zewnątrz stanowi jeden z czternastu celów priorytetowych. Uznał za konieczne powołanie Zespołu Komunikacji Strategicznej oraz utworzenie stanowiska dyrektora Sztabu Generalnego WP, co ma zapewnić pełną lepszą koordynację działań i skuteczniejszą realizację zadań „pierwszego żołnierza”. Takie stanowisko funkcjonują m.in. w Brukseli oraz w niektórych państwach NATO.

Według szefa Sztabu Generalnego kluczowe jest, aby przy reformie systemu dowodzenia zachować spójność i zgodność z systemami sojuszniczymi. Niezbędne jest też przygotowanie na sytuacje o znacznej dynamice zmian, które w obecnych czasach mogą szybko ewoluować z kryzysu w konflikt zbrojny. W tym zakresie kompetencje Sztabu Generalnego powinny wybiegać poza czysto wojskowe kwestie, zazębiając się z innymi służbami, choćby w zakresie zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. 

Według Andrzejczaka, "najszybszy, najbardziej odczuwalny i zauważalny" postęp, jaki przyniosło przejęcie przezeń dowodzenia, nastąpił pod względem przygotowania i szkolenia sił zbrojnych na potrzeby obrony państwa oraz udziału w działaniach poza granicami. Jednak w tym zakresie potrzebne są istotne zmiany, obejmujące również tworzenie nowoczesnych rozwiązań, zapewniających szkolenie i trening żołnierzy oraz oficerów.
Szef SG WP nie jest zwolennikiem biegania z plecakiem i bronią. Uważa, że należy rozbudować centra szkoleniowe, w których w konstruktywnych warunkach będzie można trenować, szkolić, sprawdzać, testować, ale również zachęcić naszych sojuszników, np. amerykanów do korzystania.

Polecił takie wprowadzenie zmian w doktrynach i regulaminach, by szkolenia z żołnierzami obejmowały w większym zakresie sposoby walki w miastach. Ponadto były prowadzone rozmowy z uczelniami wojskowymi na temat zmiany modelu szkolenia kadr dowódczych.

W zakresie szkolenia i przekształcenia, Sztabowi Generalnemu podlegać będą, po osiągnięciu gotowości operacyjnej, również Wojska Obrony Terytorialnej. Natomiast już obecnie w kompetencjach sztabu znalazły się Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Generał Andrzejczak podkreślił, iż jest to bardzo istotna i szeroka obecnie domena, wymagająca uwagi.

Co do zmian w strukturze Sztabu Generalnego, to nastąpi wzmocnienie kadrowe Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P1), który jest także instytucją odwoławczą, rozdzielenie Zarządu Planowania, Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenie(P3/P3) zwiększenia nadzoru Zarządu Logistyki P4 w związku przyjęciem zwierzchnictwa nad Inspektoratem Wsparcia SZ.

W proponowanej strukturze SG WP nowo funkcjonującymi elementami będą także: stanowisko radcy prawnego oraz Zespół Starszego Podoficera SG WP, bo to "podoficerowie o odpowiednim wyszkoleniu technicznym będą obsługiwali m.in. system Patriot oraz wyrzutnie Himars".

W ocenie posłów, te zmiany nie spowodują znaczącego zwiększenia potencjału obronnego Polski, ale mogą usprawnić system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.  Posłanka Anna Siarkowska ( PiS) m.in. zwróciła uwagę, że nasz kraj powinien mieć zdolność do samodzielnej obrony przez okres trzech miesięcy. Ponadto należy przyspieszyć modernizację techniczną sił zbrojnych i szybciej eliminować z wyposażenia polskiej armii sprzęt poradziecki. Te kwestie mają być omówione na zamkniętym posiedzeniu KON poświęconym niedawno przyjętemu programowi modernizacji technicznej SZ RP, obejmujący okres 2017-2026. Ch.

 

Czytany 6116 razy

4 komentarzy

 • Link do komentarza Antek poniedziałek, 18 marzec 2019 21:14 napisane przez Antek

  No proszę! Gienek Andrzejczak nie jest zwolennikiem biegania z plecakiem i bronią po polach. A jeszcze niedawno chciał przenieść wojo z hoteli i internatów do wnętrz wozów bojowych i czołgów. Poza tym powszechnie wiadomo, że żołnierz w bój będzie szedł jak po bieżni, koniecznie w klimatyzowanym pomieszczeniu.
  Gienka Andrzejczaka odsyłam do zdjęć z okręgów donieckiego i ługańskiego. Może dotrze do niego, że Polska może także tak chujowo wyglądać. I nie pomoże nawet zaciemnianie szyb wypasionej Insygni.

 • Link do komentarza fiat3 piątek, 15 marzec 2019 19:44 napisane przez fiat3

  A jak wskażesz ze dwa etaty podoficerskie to je zlikwidują i zrobią oficerski. Praktyka znana od lat a później narzekania że nic nie zrobione .

 • Link do komentarza Brunon piątek, 15 marzec 2019 10:56 napisane przez Brunon

  Znowu będą rosły struktury na "górze", a na "dołach" strukturowa mizerota?. "Dostaniesz etat jak wskażesz inny do skreślenia" - to na dołach słyszymy od lat. Zresztą i tak strach jest etat taki wskazać, bo istnieje obawa, że poprostu zabiorą go.
  Tak więc pewnie nadal będzie : "cz.p.o.", "p.o.", "wz." itp. dodatkowe obciążenia za friko, ale z dużą odpowiedzialnością.

 • Link do komentarza Kpt piątek, 15 marzec 2019 10:15 napisane przez Kpt

  Jestem za, a nawet przeciw. Pozdrawiam kpt. Dyplomowany

Skomentuj

SONDA

Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
Lekki transporter TUR VI - 8.5%
Pistolet VIS-100 - 2%
Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
Monokular MU-3MS - 3.3%
Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
System BSP PGZ-19R - 12.8%
System antydronowy ikarX - 0%
Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
Zmodernizowany Fly Eye - 0%
Zintegrowany system TOPAZ - 0%
Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%

Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: maj 3, 2019

   

   

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych