poniedziałek, 01 kwiecień 2019 06:16

Zbliża się sprawdzian fizyczny żołnierzy – kobiety pobiegną na 3 km

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Za półtora miesiąca żołnierze zawodowi rozpoczną egzaminy ze sprawności fizycznej na nowych już zasadach. Kobiety nie będą miały do przebiegnięcia na czas dystansu 1 km, jak to było jeszcze w ubiegłym roku, ale będą musiały zaliczyć marszobieg na 3 km lub pływanie w czasie 12 min. Zmian w nowych przepisach, które zostały opublikowane rok temu i weszły w życie od stycznia tego roku jest znacznie więcej. Nie są one korzystne dla pań w mundurach, kunktatorów i dowódców.  To nie była informacja na Prima Aprilis. 

Sprawdziany fizyczne, które co roku w maju i czerwcu odbywają się w resorcie obrony narodowej , z ewentualnymi poprawkami jesienią budzą od dawna spore emocje. Jedni te egzaminy krytykowali za duże preferencje dla kobiet, inni zaś jak mogli omijali ten sprawdzian z daleka, wyjeżdżając w delegacje lub idąc na L4. Byli i tacy, którzy zaliczali na egzaminie jedynie te konkurencje, które odbywają się w salach, nie przystępując do marszobiegu. Słusznie wychodzili z założenia, że na ocenę dobrą to wystarczy.

Publikowane przez MON dane dotyczące przeprowadzanych egzaminów w latach ubiegłych wskazują, że kilkanaście procent kadry zawodowej WP jest w słabej lub niezweryfikowanej kondycji fizycznej. Do egzaminów nie przystępował z różnych powodów co dziesiąty żołnierz, w tym dowódcy i szefowie instytucji z najwyższego szczebla, Ponadto kilkuset wojskowych nie zaliczało egzaminu a średnio sześć tysięcy musiało zadowolić się oceną dostateczną. Za to ponad połowa wojskowych kończyła sprawdzian z oceną bardzo dobrą, za którą w czasach , kiedy minister obrony był Radosław Sikorski przysługiwała nawet nagroda pieniężna.

Ten stan nie mógł trwać dłużej, dlatego prawie trzy lata temu Sztab Generalny WP rozpoczął prace nad nowelizacją rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. W tym celu decyzją szefa MON nr 269 z 24 sierpnia 2016 r. powołano zespół autorski, który przygotował nowe ćwiczenia i normy dla żołnierzy – mężczyzn i kobiet. To wtedy zaproponowano, by kobiety i mężczyźni zdawali niemal taki sam sprawdzian, przy uwzględnieniu różnic biologicznych kobiet i mężczyzn. Wtedy pojawił się pomysł, był kobiety musiały zaliczać marszobieg na 3 km. Pod lupę wzięto różnice procentowe w najlepszych wynikach biegów długodystansowych mężczyzn i kobiet w sporcie wyczynowym. Wynoszą one ok. 12 proc. Dlatego postanowiono, że na bardzo dobrą ocenę 25-letni mężczyzna będzie musiał przebiec 3 km w 12 min i 30 s, natomiast kobieta w czasie 14 min i 10 s.

Zamiast marszobiegu może być pływanie przez 12 minut. W przypadku mężczyzn powrócono do norm obowiązujących w siłach zbrojnych do 2007 roku, kiedy to dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej był dłuższy o 25 m. To dlatego, że armia potrzebuje wytrzymałych i wydolnych żołnierzy. 

Do tej pory każda z konkurencji była oceniana oddzielnie, ale ogólną ocenę ze sprawdzianu stanowiła średnia poszczególnych not. Bywało więc, że żołnierze, którzy zaliczyli trzy konkurencje na hali sportowej na ocenę bardzo dobrą, rezygnowali z biegu, bo i tak mieli już zapewnioną czwórkę z testu. Dlatego już podczas najbliższych majowych sprawdzianów z wf-u wszyscy żołnierze będą musieli zaliczyć marszobieg lub pływanie pod groźbą przyznania oceny nie wyższej niż dostateczna. Ta sprawa, oprócz trzykilometrowego dystansu i wysokich norm dla kobiet była kwestią sporną w resorcie obrony do końca konsultacji nad nowymi przepisami.

W ogóle zmian jest więcej. Mężczyźni i kobiety będą mieli te same konkurencje testujące zwinność i sprawność. Panie zamiast biegu zygzakiem będą mogły wybrać bieg wahadłowy 10 x 10 m, przy normach o ok. 5 proc. łagodniejszych od ustalonych dla mężczyzn w tej samej grupie wiekowej. Należy przypomnieć, że bez zmian pozostanie dotychczasowy podział na osiem grup wiekowych (grupa I – do 25 lat, grupa II – od 26 do 30 lat, III – 31–35, IV – 36–40, V – 41–45, VI – 46–50, VII – 51–55, VIII – powyżej 55 lat). Na przykład kobieta dowódca w wieku 26–30 lat, aby dostać ocenę bardzo dobrą, będzie musiała wykonać to ćwiczenie w 31 s, mężczyzna – 29,5 s.

Ujednoliconych konkurencji jest więcej. Dotychczas żołnierze kobiety wykonywały pompki na ławeczce, teraz tak jak i mężczyźni będą mogły wybrać podciąganie się na drążku. Jednak panie potraktowano łagodniej. Na przykład kobieta (w wieku 31–35 lat), która służy w siłach powietrznych będzie musiała wykonać sześć podciągnięć na ocenę bardzo dobrą, tymczasem mężczyzna – jedenaście.

Zaostrzono również niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, jak chociażby te sprawdzające siłę mięśni brzucha. Na przykład żołnierze w wieku 31–35 lat – zamiast 55 będą musieli zrobić 62 skłony tułowia w ciągu 2 min.

Pojawią się także trzy zupełnie nowe konkurencje. Nowe ćwiczenia będą wykonywać przede wszystkim żołnierze z zespołów bojowych jednostek wojsk specjalnych i oddziału specjalnego Żandarmerii, piloci, a także dowódcy niższych szczebli, którzy nie mają więcej niż 30 lat.

Pierwszą nowością jest tor przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej (OSF). Tutaj żołnierz będzie musiał m.in. przeskoczyć rów, wbiec na pochylnię, przeczołgać się przez tunel i wspiąć się na ściankę za pomocą liny. W sytuacji, gdy w jednostce nie będzie OSF-u, żołnierze będą zdawać biegowy test siłowy (BTS) z elementami podciągania na drążku, skłonami i pokonywaniem przeszkód.

Drugą nową konkurencją jest test zwinnościowy (BTZ), z wymykami, skokami przez skrzynię, przewrotami na materac. Będą go musieli zaliczać żołnierze sił powietrznych – piloci i nawigatorzy do lat 30.

Nie jest wykluczone, że zaostrzenie norm dla kobiet obejmie także kandydatki na żołnierzy, ubiegające się o indeks jednej z czterech akademii, bo na razie jedną z konkurencji na egzaminie wstępnym jest marszobieg na 800-1000 m. Jak dowiadujemy się, zmian w tym roku nie będzie.
Wolin
Zdjęcie: archiwum 5 pa

Czytany 9571 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2019 06:28

14 komentarzy

 • Link do komentarza Ja wtorek, 09 kwiecień 2019 12:09 napisane przez Ja

  3.3.3.2 potwierdzam

 • Link do komentarza fiat3 wtorek, 02 kwiecień 2019 18:29 napisane przez fiat3

  Do adam
  Masz rację również w tym roku będę miał takie podejście 3,3,3,2 i średnia 3.
  Dziękuję i do zobaczenia za rok.

 • Link do komentarza adam wtorek, 02 kwiecień 2019 12:28 napisane przez adam

  do służbista i tak bedzie swieta prawda kolego

 • Link do komentarza TOMASZ wtorek, 02 kwiecień 2019 07:06 napisane przez TOMASZ

  Jak zwykle płacz i durne komentarze, jestem w służbie stałej i mam 22 lata służby, zdaje co roku z grupy dowódczej na 5 i udowadniam swoim żołnierzom że można, a kobiety jak chciały równouprawnienia to muszą się liczyć z takim faktem, biegać i łapać formę ?️‍♂️?‍♀️?‍♂️?‍♂️?‍♂️?‍♀️

 • Link do komentarza tomkat wtorek, 02 kwiecień 2019 05:06 napisane przez tomkat

  Nie ma w Armii EGZAMINU z w-f .

  Jak ktoś studiował czy uczęszczał na jakiekolwiek kursy to wie, że egzamin był zawsze końcowy i tylko raz. (nawet autor tego nie wie?)

  Co roku odbywa się "SPRAWDZIAN SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH"

 • Link do komentarza służbista poniedziałek, 01 kwiecień 2019 19:08 napisane przez służbista

  ogólnie to smiech jak do tej pory robilem sale 5,5,5 i bieg 2 srednia 4 to teraz zrobie tak sala 3,3,3, i bieg 2 srednia 3 i co to wam dalo podnoszenie norm jak teraz wyniki z wf obniza sie co za spec majster to wykombinowal

 • Link do komentarza fiat3 poniedziałek, 01 kwiecień 2019 18:02 napisane przez fiat3

  Kobietom normy zrobili jak na paraolimpiadzie a nam dowalili z grubej rury. Jak czytali u nas nowe normy to zdający w 2018 roku miał np. 4 grupę to w tym roku normy ma z 3 grupy. Ot taka wielka zmiana że kobiety mają 3 km ale z jakimi czasami. Biegnąca 3 km z 3 grupy ma czas jak facet z 5 grupy no faktycznie sukces.
  Jak tak zmieniali to mogli dla facetów wprowadzić bieg na 1000 metrów zamiast 3000 i też by bardzo dużo osób go wybrało.
  Jedna wielka paranoja jak ze wszystkim od wf zaczynając a na nowych mundurach kończąc, które zresztą w tym roku podrożały i to znacząco. No ale Program 5+ z czegoś trzeba finansować.

 • Link do komentarza Szwejk poniedziałek, 01 kwiecień 2019 15:57 napisane przez Szwejk

  W wojsku wf jest tylko i wyłącznie dla żołnierzy na kontraktach. .. przykre ale prawdziwe

 • Link do komentarza Zbyszek poniedziałek, 01 kwiecień 2019 15:09 napisane przez Zbyszek

  Nie dajcie się oszukać! Dzisiaj 1 kwietnia, a te podwyższone normy i bieg kobiet na 3 km dla kobiet to oczywiście żart! Jutro to odwołają!

 • Link do komentarza Tom poniedziałek, 01 kwiecień 2019 14:55 napisane przez Tom

  Zwiększa się normy dla tych co zdają egzaminy, a ci regularnie biorą zwolnienia dalej mogą nic nie robić.

 • Link do komentarza Soldier poniedziałek, 01 kwiecień 2019 14:14 napisane przez Soldier

  Bardzo dobrze żołnierz ma być wysportowany! Normy i tak są śmieszne...

 • Link do komentarza Yyy poniedziałek, 01 kwiecień 2019 11:04 napisane przez Yyy

  Cały czas problem z chętnymi do wstąpienia do wojska a tutaj podwyższanie norm ???

 • Link do komentarza T poniedziałek, 01 kwiecień 2019 08:06 napisane przez T

  Z tych 50% piatkowiczow pewnie z 50% to piątki po znajomosci. Ile jest takich mistrzow co nie wiedza gdzie jest hala a odznake WOSF nosza co najmniej jakby ten arcytrudny egzamin z WF zdali.

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 01 kwiecień 2019 07:53 napisane przez Marco

  Sprawdzian z wf-u to jedna wielka ściema. Grubasy i prawie emeryci jadą na paraolimpiadę i mają zaliczone.

Skomentuj