środa, 03 kwiecień 2019 07:45

Laureaci konkursu "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności" - zwyciężył projekt spółki APS

Napisane przez Ryszard Choroszy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mobilny system detekcji i neutralizacji dronów CTRL+SKY gdyńskiej spółki Advenced Protection Systems SA zwyciężył w konkursie "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na najlepsze projekty opisane w Katalogu: Innowacje- Wdrożenia – Bezpieczeństwo - Obronność . Konkurs odbył się pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Katalog, wydany przez redakcję portal-mundurowy.pl, od dzisiaj jest dostępny w wersji elektronicznej ( w PDF) na stronie naszej witryny. Zawiera opis 44 innowacyjnych produktów znajdujących się od piątego poziomu zaawansowania technologicznego do rozwiązań już wdrożonych. Staraliśmy się dotrzeć nie tylko do znanych firm i instytutów z krajowego potencjału obronnego, ale również do cywilnych ośrodków badawczo-rozwojowych oraz start-upów, które realizują interesujące projekty z zakresu bezpieczeństwa i obronności.

Start-upy podbijają kosmos

Ambicje tych niewielkich firm sięgają kosmosu i mają charakter globalny. Na przykład spółka SpaceForest planuje za trzy lata pierwsze loty rakiety suborbitalnej PERUN z napędem hybrydowym, zdolnej wynosić do 50 kg komercyjnego ładunku na wysokość do 150 km przy bardzo niskich kosztach eksploatacji. Na razie gdyńska spółka jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu, przeprowadzając eksperymenty z opisaną w katalogu rakietą BIGOS 4. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wdrożony rok temu Hybrydowy system oświetlenia lotnisk warszawskiej spółki Sulutions4GA. Wykorzystuje odnawialne źródła energii do pełnego zabezpieczenia przed utratą oświetlenia nawigacyjnego lotnisk cywilnych i wojskowych i chętnie – z uwagi na niskie koszty – jest zamawiany w Afryce czy Ameryce Południowej. Warto także wspomnieć o osiągnięciach wrocławskiej spółki Cryptomage, której Sonda Cyber Eye może być skutecznym narzędziem w walce z cyberprzestępczością, którzy wykorzystują ukryte w plikach zagrożenia. Z kolei spółka MindMade, specjalizująca w Grupie WB z kryptografii opracowała unikalną w świecie technologię wykrywania urządzeń podsłuchowych w sieciach GSM/UMTS/LTE w czasie rzeczywistych.

Laureaci konkursu

Takich interesujących projektów opisanych w najnowszych katalogu jest więcej. Wszystkie one brały udział w konkursie "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności", pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jury konkursu, składające się z przedstawicieli BBN, NCBR, redakcji oraz laureatów konkursu z poprzedniego roku ( PIT-RADWAR-SA, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej i Instytut Wojsk Łączności) przyznało najwięcej punktów (6) Mobilnemu systemowi detekcji dronów CTRL+SKY, którego opis jest dostępny w zakładce "Innowacje i biznes". Jest to unikalny w świecie wielosensorowy system gdyńskiej spółki Advanced Protection Systems SA, znacznie tańszy od nielicznej konkurencji z USA, Wielkiej Brytanii czy Izraela, opartych na rozwiązaniach wojskowych. Zawiera wiele opatentowanych sensorów, które pozwalają wykryć drony nawet z odległości 3000 m.

Drugie miejsce z 4 pkt zajął 35 mm Okrętowy system uzbrojenia OSU-35, opracowany przez konsorcjum składające się z Wojskowej Akademii Technicznej (lider), Akademii Marynarki Wojennej, PIT RADWAR SA i ZM TARNÓW SA. Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się testy morskie tej armaty na okręcie ORP „Kaszub” i będzie wdrażany na najnowszych niszczycielach min Kormoran II. Tyle samo punktów (4) i II miejsce zdobył zmodernizowany system amunicji krążącej WARMATE 2. Jest to najnowszy produkt Grypy WB, który w odróżnieniu od poprzedniej wersji kupionej w ilości tysiąca sztuk przez MON posiada znacznie większą siłę rażenia przy użyciu różnego rodzaju głowic oraz dłuższy czas lotu. 

Ponadto jury konkursu wyróżniło następujące projekty opisane w katalogu:
• Samobieżny moździerz kalibru 122 mm RAK - 3 pkt,
• Monitoring funkcji życiowych osób zatrzymanych - 2 pkt,
• Genetyczny portret sprawcy oraz ofiary przestępstwa – 2 pkt,
• Laserowy system korekcji lotów dla bomb lotniczych – 1 pkt.

Laureaci konkursu będą promowani na stronie portal-mundurowy.pl w formie dużego baneru.

Długa droga od pomysłu do wdrożenia

Najnowszy katalog, który jest dostępny na stronie portalu wskazuje Czytelnikom, a także decydentom jak długa i kręta może być droga od pomysłu i akceptacji wstępnych założeń taktyczno-technicznych do budowy prototypu, przebadania go i wdrożenia do produkcji, co zazwyczaj trwa 4-5 lat, a często i dłużej. Do tego dochodzą dwa lata od podpisania kontraktu na rozpoczęcie produkcji seryjnej do pierwszych dostaw. Pomimo tego, że opracowanie, w ramach prac badawczo-rozwojowych, nowych produktów i nowych wzorów sprzętu wojskowego jest procesem złożonym i czasochłonnym, obarczonym sporym ryzykiem, to jednak trudno sobie wyobrazić zaniechanie tego typu prac. Chyba że świadomie zrezygnujemy z opracowania własnych technologii, pełnego dostępu do danych wrażliwych dla działania systemów jak np. kodów źródłowych, algorytmów sterujących i innych krytycznych elementów zinformatyzowanego sprzętu wojskowego.

Spadają nakłady na badania i rozwój

Tymczasem od trzech lat resort obrony narodowej oszczędza na pracach badawczo-rozwojowych, przeznaczając nie więcej niż połowę tego co przewiduje ustawa modernizacyjna (2,5 proc. budżetu obronnego). W 2019 r. resort obrony zaplanował na B+R tylko 523 mln zł, z tego 200 mln zł stanowi dotacja dla NCBR. Do tego dochodzą opóźnienia, a nawet wstrzymanie realizacji wielu projektów z zakresu obronności, spowodowanych głównie „niedookreśleniem rzeczywistych potrzeb rozwojowych w ramach faz analityczno-koncepcyjnych”. Jak duża jest to skala świadczy fakt, że opóźnienia związane z trudnościami w uzgodnieniu wstępnych założeń taktyczno-techniczne (WZTT) objęły w resorcie obrony narodowej połowę projektów, które są dofinansowane z NCBR i powinny zakończyć się w 2018 r. Niektóre z nich wypadły całkowicie (m.in. nowy kołowy transporter opancerzony czy też autonomiczne platformy nawodne służące patrolowaniu granic morskich). Takich opóźnień nie ma w projektach związanych z bezpieczeństwem, gdzie na etapie określania specyfikacji taktyczno-technicznej produktu oddelegowany jest do nadzoru i ,,pilnowania interesu użytkownika ( konkretnej służby)” jeden lub dwóch ekspertów. Czy naprawdę do pilnowania prac badawczych, czyli osiągnięcia VI poziomu gotowości technologii trzeba z resortu obrony delegować do zespołów nadzorujących projekty aż dwunastu specjalistów?

Nowe wyzwania dla ośrodków badawczych

Tworzenie konkurencyjnej gospodarki wymaga wydawania więcej środków na prace badawczo-rozwojowe ( B+R) oraz wchodzenia we współpracę międzynarodową. W 2020 mamy zwiększyć nakłady na innowacje do 1,7 proc. PKB. Sprzyjają temu działania rządu polegające m.in. na zmniejszeniu od tego roku obciążeń w podatku dochodowym z 19 proc. do 5 proc. w przypadku dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych oraz ulepszeń w firmie w wyniku działalności badawczo-rozwojowej. Za rok mają być uruchomione środki z Europejskiego Funduszu Obronnego na projekty realizowane przez konsorcja składające się z co najmniej trzech państw członkowskich. Tymczasem nasz udział w projektach realizowanych przez Europejską Agencję Obrony jest raczej symboliczny.

Ponad połowa zaplanowanych w tym roku przez MON projektów (101) jest nadzorowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ( NCBR). Należy tworzyć nowe programy i konsolidować obecnie realizowane projekty w ramach programów strategicznych, bo na razie NCBR realizuje ich tylko siedem, przy czym tylko jeden z zakresu obronności (nowy system uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej), spełnia wymagania programu, a reszta jest namiastką.

Przekazując Państwu najnowsze wydanie katalogu serdecznie zapraszam do głosowania w naszej sondzie na najbardziej potrzebne dla wojska produkty opisane w katalogu
Ryszard Choroszy

Czytany 1594 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2019 06:05

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA