sobota, 06 kwiecień 2019 08:13

Laureaci konkursu: 35 mm Okrętowy system uzbrojenia OSU-35

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

II miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zajął 35 mm Okrętowy System Uzbrojenia, który może być wdrożony na budowanych i modernizowanych okrętach Marynarki Wojennej. Ocenie podlegały 44 projekty opisane w najnowszym katalogu: Innowacje-Wdrożenia- Bezpieczeństwo- Obronność, na 2019 r. wydawanym przez redakcję portal-mundurowy.pl. 

35 mm Okrętowy System Uzbrojenia (OSU-35) jest dziełem konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT RADWAR SA i ZM „TARNÓW” SA. Projekt dotyczący opracowania nowoczesnego systemu uzbrojenia kalibru 35 mm dla okrętów Marynarki Wojennej RP uzyskał w 2012 r. dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (nr umowy O ROB 0046 03 001). Umowa dotyczyła opracowania oraz wykonania prototypu, jego badań stacjonarnych na stanowiskach badawczych wykonawców, montażu i uruchomienia prototypu na okręcie.

Opracowany przez konsorcjum system składa się trzech głównych zespołów: 35 mm armaty morskiej AM-35, zintegrowanej głowicy śledzącej ZGS-158 M oraz podstawowego i rezerwowego stanowiska kierowania ogniem. W ramach projektu wykonano stabilizowaną, automatyczną armatę morską kalibru 35 mm służącą m.in. do zwalczania celów powietrznych, nawodnych i brzegowych.

Zestaw aramty morskiej m.in. zawiera: 

• 35 mm automat KDA zamontowany w kołysce m.in. wraz z układami zasilania w amunicję, odpalania, kontroli i sterowania,
• komputer sterowania armatą, system orientowania i nawigacji inercyjnej (INS),
• podsystem naprowadzania armaty ze stabilizacją i ogranicznikami,
• system transmisji danych, umożliwiający ich komunikację z systemem kierowania ogniem (SKO),
• system kontrolno-diagnostyczny ALU,
• osłonę ochronną przed oddziaływaniem warunków morskich.

35 mm Okrętowy System Uzbrojenia to system modułowy, skalowalny, o otwartej architekturze. Nie wymaga bezpośredniej obecności żołnierza na stanowisku ogniowym. Zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań. Należą do nich m.in. system kierowania ogniem (SKO) pozwalający na elastyczną integrację podsystemów elektrooptycznych, wczesnego wykrywania oraz inicjację śledzenia celów wodnych, naziemnych i powietrznych z odległości min 7,5 km.
Ponadto należy zwrócić uwagę na możliwości zintegrowanej głowicy śledzącej ZGS-158M, z precyzyjnymi napędami elektrycznymi zapewniającymi bardzo dużą dynamikę przy zachowaniu wysokiej precyzji ruchu, a także na nowoczesny system stabilizacji. Głowica zawiera m.in. dalmierz laserowy, kamerę światła dziennego, kamerę termowizyjną, system identyfikacji „swój-obcy” (IFF), system napędów w azymucie i elewacji, system sterowania głowicy w azymucie i elewacji ze stabilizacją linii śledzenia oraz system transmisji danych.

Z kolei stanowisko kierowania ogniem zostało wyposażone w system komputerowy i układ łączności zapewniające zarządzanie podległym środkom ogniowym. Zawiera dwa komponenty:
podstawowe stanowisko kierowania ogniem. SKO składa się m.in. z komputera kierowania ogniem oraz pulpitów sterowania armatą, głowicą, zasilaniem, łącznością i terminala zobrazowania wizji z jednoczesną sygnalizacją stanu podsystemów oraz monitora na stanowisku dowodzenia do podglądu zobrazowania. W SKO zastosowano nowatorskie algorytmy oraz oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie informacji pozyskanych z systemu radiolokacyjnego okrętu,
rezerwowe stanowisko kierowania ogniem, z system łączności fonicznej podstawowym stanowiskiem kierowania ogniem , wskaźnikami położenia kątów azymutu i elewacji oraz wolant z przyciskami spustu.

Badania kwalifikacyjne Okrętowego systemu uzbrojenia posadowionego na okręcie ORP „Kaszub” zostały przeprowadzone Porcie Wojennym w Gdyni oraz na poligonach morskich P-9, 10, 12 i 13 w połowie 2018 r. - Testy zakończyły się pod koniec 2018 r. wynikiem pozytywnym. Potwierdziły wysokie walory taktyczno-techniczne OSU-35i jego przydatność operacyjną na ORP „Kaszub” - informuje dr hab. inż. Zbigniew Leciejewski, prodziekan ds. naukowych Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT, a zarazem kierownik projektu.

Jest to podstawa przyznania państwowego certyfikatu uzbrojenia i dopuszczenia produktu do udziału w zamówieniach obronnych. System po ostatecznej weryfikacji użytkowej może być wdrożony na najnowszych niszczycielach min „Kormoran II” oraz na innych modernizowanych okrętach. Potrzebna jest do tego amunicja programowalna, która ma być wykorzystana także w wersji lądowej 35 mm armaty, czyli systemu przeciwlotniczego ZSSP-35 Hydra. Obecnie jest ona badana przez PIT-RADWAR równolegle do badań pozostałych komponentów systemu Hydra.

OSU-35 uzyskał także nagrodę DEFENDER na ubiegłorocznym MSPO w Kielcach. R.Ch.

Zdjecia: WAT

 

Czytany 1595 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 kwiecień 2019 07:27

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA