poniedziałek, 08 kwiecień 2019 06:40

Laureaci konkursu: System amunicji krążącej WARMATE 2

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

II miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zajął System amunicji krążącej WARMATE 2 Grupy WB. Ocenie podlegały projekty opisane w najnowszym katalogu: Innowacje-Wdrożenia- Bezpieczeństwo- Obronność na 2019 r., wydawanym przez redakcję portal-mundurowy.pl. 

Po trzech latach od premiery gotowego systemu amunicji krążącej WARMATE, Grupa WB zaprezentowała jego drugą większą wersję. System jest tak samo precyzyjny jak poprzedni, ale ma znacznie większą siłę rażenia przy użyciu różnego rodzaju głowic oraz dłuższy czas lotu. Start odbywa się z automatycznej wyrzutni a jego lot jest sterowany z zamontowanej na pojeździe, umocnionej stacji kierowania i kontroli.

Po raz pierwszy spółka z Ożarowa mazowieckiego ujawniła projekt bojowego bezzałogowego aparatu latającego WARMATE w 2015 r. zaś premiera gotowej wersji systemu amunicji krążącej na MSPO odbyła się trzy lata temu. Obecnie ten produkt stał się jednym z produktów flagowych Grupy WB, rozpoznawalnym na całym świecie. W grudniu 2017 roku zamówienie na tysiąc bezzałogowców złożyło także polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Do tej pory system trafił także na wyposażenie sił zbrojnych Turcji, Ukrainy i jednego z państw Bliskiego Wschodu

Nowsza wersja WARMATE 2 powstała w wyniku zapotrzebowania klientów na system o większej sile rażenia oraz doświadczeń uzyskanych przy wykorzystaniu poprzedniego systemu WARMATE w warunkach bojowych. Jest efektem współpracy Grupy WB i firmy Tawazun ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wkładem partnera z Bliskiego Wschodu była integracja systemu z pojazdem. Pozostała cześć z elektroniką i wyrzutną została opracowana przez konstruktorów Grupy WB, zaś cięższe głowice bojowe powstały w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia.

Udoskonalona konstrukcja ma aż 2,5 metra długości i podobną rozpiętość skrzydeł. Platforma może wzbić się na wysokość do 500 m a jej lot może trwać nawet dwie godziny (w poprzednim systemie do 50 min), przy zasięgu do 20 km. Dzięki większej masie dron może przenosić ładunki wybuchowe o wadze nawet do 5 kg (poprzednia wersja do 1,5 kg). WARMATE 2 zapewnia siłę uderzenia i precyzyjne trafienie w cel przy użyciu różnego rodzaju głowic. W zależności od rodzaju realizowanej misji operator ma do wyboru głowicę przeciwpiechotną (zawierającą do 3 kg ładunku wybuchowego o 100 metrowym promieniu rażenia), odłamkowo-burzącą, przeciwpancerną (umożliwiającą przebicie 400 mm pancerza RHA – Rolled Homogenous Armour), termobaryczną, a także treningową.

Z uwagi na zwiększoną masę startową i gabaryty systemu zmianie uległ także sposób jego transportu. Poprzednia wersja WARMATE mieściła się w dwóch plecakach a start odbywał się z miniaturowej i lekkiej wyrzutni pneumatycznej. Obecne rozwiązanie polega na tym, że każdy element systemu WARMATE 2 jest przechowywany i transportowany w specjalnie zaprojektowanej obudowie pozwalającej na ładowanie baterii pokładowej bez konieczności wyjmowania systemu z pojemnika. Start następuje z automatycznej wyrzutni a jego lot jest sterowany z zamontowanej na pojeździe, umocnionej stacji kierowania i kontroli. Zarówno wyrzutnię, jak i stację kierowania i kontroli można zintegrować z dowolnym samochodem terenowym, a nawet każdym typem wozu bojowego. Możliwy jest również holowany wariant wyrzutni.

Użytkownik może z łatwością ustawiać i modyfikować plan lotu przy użyciu intuicyjnego oprogramowania. Jeden pojazd jest wyposażony w dwie stacje kierowania i kontroli – jedna do sterowania bezzałogowcem, druga zaś umożliwia dowódcy kontrolowanie operacji bojowej.

Dane z bezzałogowca są przesyłane w czasie rzeczywistym. Umożliwia to naziemny terminal danych, który jest zainstalowany na szczycie pneumatycznego masztu. Nowością WARMATE 2 są także zainstalowane na stałe dwie kamery: światła dziennego i termowizyjna, dzięki czemu może realizować zadania o każdej porze dnia oraz w różnych warunkach atmosferycznych.

Segment naziemny wyposażony jest również w system FONET i Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ a radiostacje Grupy WB, zapewniające efektywną komunikację pomiędzy wszystkimi członkami załogi, zarówno w środku, jak    i znajdującymi się poza pojazdem.

Nowa wersja systemu amunicji krążącej pomyślnie przeszła testy, które Grupa WB przeprowadziła ze swoim partnerem. WARMATE 2 jest tak samo niezawodny jak jego poprzednik.

Wybrane parametry taktyczno-techniczne WARMATE 2.
Długość: 2,5 m
Rozpiętość skrzydeł – 2,5 m,
Maksymalna waga startowa – 30 kg,
Ciężar ładunku: do 5 kg,
Prędkość: od 50 do 150 km/h,
Operacyjna wysokość lotu: 200-500 m,
Maksymalna długość lotu: 120 minut,
Czas lotu: 2 h.

 

Czytany 1518 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 czerwiec 2019 05:59

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA