środa, 10 kwiecień 2019 19:00

Pętla taktyczna” czyli egzamin „terytorialsa”

Napisane przez Anna Szymaniak, kpt Marcin MISIAK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szkolenie podstawowe kolejnych ochotników 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dobiega końca. Podsumowaniem intensywnych zmagań jest tzw. „pętla taktyczna”, która odbędzie się w najbliższy czwartek, 11 kwietnia. Jest to swoisty sprawdzian weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności. Pozytywny wynik tego egzaminu to przepustka do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się już 13 kwietnia na terenie leszczyńskich koszar.

Zanim rekruci staną na placu apelowym 125 batalionu lekkiej piechoty i uroczyście zaprezentują się przed rodzinami na przysiędze wojskowej, zostaną sprawdzeni w ramach egzaminu, który odbędzie na pasie ćwiczeń taktycznych Wyciążkowo, koło Leszna. Test praktyczny zweryfikuje stan wyszkolenia i poziom wiedzy zdobywanej przez ostatnie, długie i intensywne dni szkoleniowe. Ostateczny egzamin Terytorialsa obejmuje weryfikację indywidualnych, jak i zespołowych umiejętności praktycznych z zakresu zasad zachowania się na polu walki, posługiwania się bronią, strzelania, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także orientacji topograficznej.

„Sprawdzian jak zawsze rozpocznie się we wczesnych godzinach porannych, wybudzając żołnierzy ze snu i będzie przeprowadzony planowo bez względu na panujące warunki pogodowe. Dlatego egzaminowani będą musieli nie tylko wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również ich przygotowanie fizyczne i mentalne” – mówi dowódca 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie, ppłk Dariusz Wyrzykowski.


Zakończenie szkolenie podstawowego, którego kulminacją jest „pętla taktyczna”, a później złożenie przysięgi wojskowej to dopiero początek trzyletniego okresu szkolenia w WOT. Swoje umiejętności przyszli żołnierze będą doskonalić w ramach szkoleń rotacyjnych.

A kto wkrótce stanie się żołnierzem 12. WBOT? Są to przedstawiciele wszelkich profesji, a wśród nich: prawnicy, managerowie, nauczyciele, lingwiści, informatycy, księgowe, pracownicy administracji, rolnicy oraz robotnicy wykwalifikowani. Motywacją przybyłych ochotników często jest patriotyzm, chęć sprawdzenia samego siebie i rozwój osobisty oraz możliwość łączenie pracy lub nauki z służbą dla Ojczyzny. Czy te pobudki będą dość silne, aby pokonać trudy egzaminu? To okaże się w najbliższy czwartek.

Anna Szymaniak, kpt Marcin MISIAK

Czytany 679 razy

Skomentuj