header portal

czwartek, 11 kwiecień 2019 05:26

Policjant z nazwiskiem na nowym mundurze galowym

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Policja wprowadza spore zmiany w umundurowaniu. Na razie są to identyfikatory imienne, ale wkrótce funkcjonariusze otrzymają nowe mundurowy galowe nawiązujące krojem i kolorem do tradycji przedwojennej policji granatowej. To z okazji setnej rocznicy utworzenia tej formacji. 

Plicjant z trzema tabliczkami imiennymi

Dwa dni temu weszły w życie przepisy, które powodują, że każdy funkcjonariusz będzie wyposażony w identyfikator metalowy obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko policjanta, a także dwa identyfikatory na taśmach z tkaniny. Te zmiany w umundurowaniu policjantów wynikają z nowelizacji rozporządzenia szefa MSWiA z 5 kwietnia  w sprawie umundurowania policjantów. (Dz. U z 8.04.2019, poz. 651).

Nowe przepisy mają na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących obowiązku noszenia przez policjantów znaku identyfikacji imiennej. Innymi słowy chodzi o zrobienie porządku z tzw. imiennikiem i wprowadzenie ujednoliconych norm umundurowania, które umożliwiają identyfikację funkcjonariusza w kontakcie z obywatelem.

W gestii policyjnych jednostek ma leżeć zapewnienie każdemu funkcjonariuszowi trzech tabliczek:
• metalowej ze znakiem identyfikacji indywidualnej policjanta,
• dwóch na taśmach z tkaniny, stanowiących znak identyfikacji imiennej.

Związkowe „nie” na zakup tabliczek z własnych środków

Wątpliwości co do braku znaków identyfikacji imiennej zgłaszała opozycja parlamentarna po głośnej akcji funkcjonariuszy policji w czasie demonstracji pod Sejmem w dniach 18-21 lipca 2018 r.

Na początku sierpnia 2018 r. do konsultacji w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia z 20 maja 2009 r. w ws. umundurowania policjantów. Wtedy proponowano zakup tabliczek przez funkcjonariuszy ze środków otrzymanych w ramach mundurówki. Zaproponowano także wyłączenie z tego obowiązku funkcjonariuszy w „szyku”, czyli pełniących służbę w tzw. pododdziałach zwartych. Do ich obowiązków należy m. in. ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie zgromadzeń i imprez masowych, przywracanie porządku publicznego w sytuacji, gdy dochodzi do zbiorowego naruszenia prawa.

Ostateczna wersja przepisów znacznie różni się pierwotnej propozycji. Przede wszystkim dzięki twardemu stanowisku policyjnych związkowców, funkcjonariusze nie muszą płacić za metalowe tabliczki i taśmy szczepne z własnej kieszeni. W sumie to ok. 3,5 mln zł oszczędności, bo na tyle resort spraw wewnętrznych oszacował koszty tej operacji.

Jak wynika nowych przepisów, policjant nosi znak identyfikacji imiennej w formie metalowej tabliczki zazwyczaj bezpośrednio nad prawą główną kieszenią:
• kurtki gabardynowej wyjściowej i koszuli wyjściowej letniej,
• kurtki gabardynowej galowej,
• koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej.

Z kolei taśmę szczepną umieszcza się na:
• bluzie ćwiczebnej,
• koszulce polo z krótkim rękawem,
• kurtce służbowej letniej oraz na kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru,
• swetrze służbowym,
• ocieplaczu z polaru.

W policji zamiast antyterrorystów mamy kontrterrorystów. Dlatego kombinezon antyterrorysty od wtorku, 9 kwietnia, czyli wejścia w życie rozporządzenia jest kombinezonem kontrterrorysty.

Jednocześnie w należnościach policjantów pojawił się beret w kolorze granatowym, z wizerunkiem orła w kolorze srebrnym, z napisem POLICJA na czarnym tle, który noszą policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji oraz samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych i minersko-pirotechnicznych. 

Granatowe mundury galowe 

To nie wszystkie zmiany w umundurowaniu policjantów, które tym razem nie zostały uwzględnione w tych przepisach. Niedawno Komenda Główna Policji zaprezentowała nowe mundury galowe. Ich wzór nawiązuje do tradycji okresu 20-lecia międzywojennego. 

Jak podkreśla policja, kombinacja wybranych kolorów ma odróżniać policyjne wzory wyjściowe od innych służb. Nowe stroje dla policjantów będą się różnić od dotychczasowych krojem oraz kolorem. Teraz są niebieskie, a nowe będą granatowe. Wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym. Nowy wygląd zyskało także nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji.  Z kolei kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana.

Wprowadzenie nowego umundurowania Polskiej Policji to część obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Mundury przeszły już konsultacje, teraz rozpoczyna się ich testowanie. Nowe umundurowanie w policji będzie wymieniane stopniowo. Jak zapowiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, nowe mundury galowe trafią do wszystkich funkcjonariuszy w ciągu 5-6 lat.Ch.
Zdjęcie: www.policja.pl

Czytany 1874 razy

8 komentarzy

Skomentuj

SONDA