header portal

piątek, 12 kwiecień 2019 16:53

„Trzynasta” emerytura coraz bliżej – czas prezydenta

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Senat przyjął w piątek bez poprawek 81 głosami „za”, przy jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Rząd chce wypłacić „trzynastą” emeryturę w wysokości 1100 zł brutto (888 zł netto) na początku maja, co powoduje, że prezydent Andrzeja Dudy powinien podpisać ustawę znacznie wcześniej niż przysługujące mu konstytucyjne 21 dni.

Tymczasem – jak informuje Onet.pl - Klub Jagielloński apeluje do Andrzeja Dudy, żeby skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa zasadnicza daje prezydentowi 21 dni na decyzję, czyli do 3 maja. Tymczasem w ustawie jest zapisane, że "trzynastka" miałaby zostać wypłacona emerytom razem z majowym świadczeniem, czyli w praktyce najpóźniej we wtorek 30 kwietnia. Potwierdziła to w Polskim Radiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Świadczenie zostało zlecone tak, by najpóźniej zostało wypłacone 30 kwietnia, by przed świętem 1 maja mogło wpłynąć do beneficjentów.

Przypomnijmy, że pomysł wypłaty „trzynastki „ dla emerytów ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyńskiego podczas konwencji, która odbyła się 23 lutego br. w Warszawie. Jest to związane z obietnicami przedwyborczymi. Dlatego w tym roku wyjątkowo wszyscy emeryci i renciści, w tym również mundurowi otrzymają w maju dodatkową emeryturę w wysokości 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł netto. „Trzynastka” jest na wyrost, bowiem dotyczy minimalnej emerytury, chociaż powinna objąć jedno pełne świadczenie.

Jednorazowy dodatek będzie wypłacany automatycznie, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń. Dodatkowa emerytura trafi do prawie 7 mln emerytów oraz ponad 2,5 mln rencistów. Ze świadczenia skorzystają ci, którzy są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, inwalidzi i renciści wojenni oraz osoby pobierające kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, czy renty socjalne. Zapomogi nie dostaną jednak emerytowani sędziowie i prokuratorzy. 

Jak ujawnił rząd, koszt tej operacji wyniesie 10,8 mld zł. Większość ma zostać sfinansowana z bieżących wpływów ZUS (8,5 mld zł) i KRUS (1,2 mld zł). Jak się okazuje, niemała część tych pieniędzy bo 890 mln zł złotych będzie pochodził ze środków przeznaczonych w tegorocznym budżecie na obronę narodową, sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne (890 mln zł).

W tegorocznym budżecie MON na emerytury i renty dla ok. 170 tysięcy byłych żołnierzy zawodowych, w tym również dla 4 tysięcy nowych świadczeniobiorców, zarezerwowano ponad 7 miliardów zł. Są to środki uwzględniane w wydatkach obronnych w ramach 2,0 proc. PKB. Nie przewidziano dodatkowych wydatków w kwocie prawie 200 mln zł, bo mniej więcej tyle wyniesie tegoroczna „trzynastka”. Ch.

 

Czytany 1328 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 kwiecień 2019 20:37

5 komentarzy

Skomentuj

SONDA