piątek, 12 kwiecień 2019 16:53

„Trzynasta” emerytura coraz bliżej – czas prezydenta

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Senat przyjął w piątek bez poprawek 81 głosami „za”, przy jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Rząd chce wypłacić „trzynastą” emeryturę w wysokości 1100 zł brutto (888 zł netto) na początku maja, co powoduje, że prezydent Andrzeja Dudy powinien podpisać ustawę znacznie wcześniej niż przysługujące mu konstytucyjne 21 dni.

Tymczasem – jak informuje Onet.pl - Klub Jagielloński apeluje do Andrzeja Dudy, żeby skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa zasadnicza daje prezydentowi 21 dni na decyzję, czyli do 3 maja. Tymczasem w ustawie jest zapisane, że "trzynastka" miałaby zostać wypłacona emerytom razem z majowym świadczeniem, czyli w praktyce najpóźniej we wtorek 30 kwietnia. Potwierdziła to w Polskim Radiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Świadczenie zostało zlecone tak, by najpóźniej zostało wypłacone 30 kwietnia, by przed świętem 1 maja mogło wpłynąć do beneficjentów.

Przypomnijmy, że pomysł wypłaty „trzynastki „ dla emerytów ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyńskiego podczas konwencji, która odbyła się 23 lutego br. w Warszawie. Jest to związane z obietnicami przedwyborczymi. Dlatego w tym roku wyjątkowo wszyscy emeryci i renciści, w tym również mundurowi otrzymają w maju dodatkową emeryturę w wysokości 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł netto. „Trzynastka” jest na wyrost, bowiem dotyczy minimalnej emerytury, chociaż powinna objąć jedno pełne świadczenie.

Jednorazowy dodatek będzie wypłacany automatycznie, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń. Dodatkowa emerytura trafi do prawie 7 mln emerytów oraz ponad 2,5 mln rencistów. Ze świadczenia skorzystają ci, którzy są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, inwalidzi i renciści wojenni oraz osoby pobierające kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, czy renty socjalne. Zapomogi nie dostaną jednak emerytowani sędziowie i prokuratorzy. 

Jak ujawnił rząd, koszt tej operacji wyniesie 10,8 mld zł. Większość ma zostać sfinansowana z bieżących wpływów ZUS (8,5 mld zł) i KRUS (1,2 mld zł). Jak się okazuje, niemała część tych pieniędzy bo 890 mln zł złotych będzie pochodził ze środków przeznaczonych w tegorocznym budżecie na obronę narodową, sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne (890 mln zł).

W tegorocznym budżecie MON na emerytury i renty dla ok. 170 tysięcy byłych żołnierzy zawodowych, w tym również dla 4 tysięcy nowych świadczeniobiorców, zarezerwowano ponad 7 miliardów zł. Są to środki uwzględniane w wydatkach obronnych w ramach 2,0 proc. PKB. Nie przewidziano dodatkowych wydatków w kwocie prawie 200 mln zł, bo mniej więcej tyle wyniesie tegoroczna „trzynastka”. Ch.

 

Czytany 1482 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 kwiecień 2019 20:37

5 komentarzy

 • Link do komentarza BRUNON niedziela, 14 kwiecień 2019 05:59 napisane przez BRUNON

  Jaki "Klub Jagielloński" jeszcze chce apelowac? Co to w ogóle za twór? Nie słychać o nim na codzień, żeby w sprawach istotnych dla społeczeństwa głos zabierał. Tym sposobem niedługo "Klub Myszki Miki" będzie apelował.

 • Link do komentarza Żołnierz w stanie ... sobota, 13 kwiecień 2019 20:20 napisane przez Żołnierz w stanie ...

  @BOLO, to samo można napisać o pracownikach wojska. Dlaczego dopiero teraz intensyfikują swoje żądania? Sprawa prosta: jeśli nie załatwi się tej sprawy (podwyżek) od razu, to nabrzmiewa niczym wrzód i kiedyś pęknie. Ten rząd nie prowadzi dialogu społecznego. On, niczym car, dale jak ma ochotę i zabiera jeśli mu pasuje.
  To nie jest rząd demokratyczny, to rząd autokratyczny. Podejmuje decyzje, nie licząc się z innymi, i wymaga całkowitego posłuszeństwa.

 • Link do komentarza BOLO sobota, 13 kwiecień 2019 19:24 napisane przez BOLO

  Schetyna i Broniarz dokładnie przygotowali protest nauczycieli,miejmy nadzieję że Rząd nie ulegnie w ZNP poprzewracało się w głowach,jaka praca taka płaca

 • Link do komentarza Patriota sobota, 13 kwiecień 2019 06:48 napisane przez Patriota

  Dokładnie , oczyszczanie Polski, idzie w jedynym słusznym kierunku.

 • Link do komentarza BOLO piątek, 12 kwiecień 2019 18:27 napisane przez BOLO

  W końcu ktoś przypomniał sobie o emerytach, nauczyciele walczą o swoje ale gdzie byli przez 8 lat rządów PO,w ostatnich dwóch latach otrzymali 21 procent podwyżki , jaką nędzną podwyżkę otrzymali pracownicy RON powoli wszyscy dostaną swoje,dajmy rządzącym kolejną kadencję.

Skomentuj