niedziela, 14 kwiecień 2019 07:17

Medycy też się szkolą

Napisane przez kpt. Katarzyna Sawicka, kpr. Bartek Kowalczyk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z początkiem kwietnia medycy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej zdobywali wiedzę i umiejętności, które mogą im być przydatne podczas dalszej służby.

Sześciu ratowników ze świętoszowskiej jednostki uczestniczyło w kursie medycznej ewakuacji lotniczej. Tydzień spędzony na kursie w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie, to czas intensywnego szkolenia. Żołnierze z zaangażowaniem zdobywali nową wiedzę i umiejętności, wykorzystując przy tym te, które już posiadali.

Szkolenie opierało się o cztery bloki tematyczne związane z ewakuowaniem rannych żołnierzy przez śmigłowce ratownicze. Zagadnienia jakie realizowano podczas kursu to przede wszystkim:

• Podstawy medycznej ewakuacji lotniczej i warunki środowiska lotu.
• Specjalistyczne zagadnienia medycznej ewakuacji lotniczej.
• Przygotowanie chorych do medycznej ewakuacji lotniczej.
• Zasady zachowania bezpieczeństwa podczas ewakuacji oraz używany sprzęt ratowniczy.

 Pierwsze 3 dni oparte były o szkolenie teoretyczne związane z medycznymi czynnościami ratunkowymi. Następnie przystąpiono do praktycznej realizacji tego, czego nauczyli się medycy.

Czwartego dnia kursu ratownicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej mogli połączyć wiedzę teoretyczną i praktyczną z wykorzystaniem śmigłowców 2 Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim. Było to z całą pewnością doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci. Na co dzień żołnierze z pancernej brygady nie mają przecież możliwości szkolenia się w oparciu o statki powietrzne.

źródło: 10 BKPanc. 

Czytany 234 razy

Skomentuj