niedziela, 14 kwiecień 2019 07:26

Polska policja dołączyła do jednostki ds. cyberprzestępczości w Europolu

Napisane przez www.policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 

Polska Policja stała się  członkiem Grupy Roboczej Do Walki z Cyberprzestępczością (J-CAT) w ramach Europolu. W grupie zrzeszonych jest 15 państw: 9 członków UE i 6 krajów spoza Unii. Obok Polski do grupy niedawno dołączyła Szwecja. To odpowiedź organów ścigania na rosnącą potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie ścigania cyberprzestępczości. Do siedziby Europolu w Hadze delegowany został oficer łącznikowy ds. walki z cyberprzestępczością.

Grupa J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce) powstała we wrześniu 2014 roku. Działa w ramach Europejskiego Centrum Cyberprzestępczości przy Europolu (EC3). Do jej głównych zadań należy ściganie cyberprzestępczości, osób ułatwiających lub pośredniczących w takich działaniach, oszustw dokonywanych przy wykorzystaniu sieci Internet (np. kradzież danych kart płatniczych) czy też wykorzystywania seksualnego dzieci (np. dziecięca pornografia).

Poszczególne kraje delegują do Hagi, gdzie znajduje się siedziba Europolu oficerów łącznikowych, których zadaniem jest koordynowanie działań międzynarodowych. Cyberprzestępczość sięga bowiem poza granice państw. Oficjalnie członkami grupy jest 15 państw, w tym 9 z Unii Europejskiej i 6 spoza Unii. Polska Policja właśnie dołączyła do grupy. W październiku członkiem grupy stała się Szwecja.

Przewodnictwo w grupie J-CAT sprawuje Królestwo Niderlandów, zaś funkcję wiceprzewodniczącego pełni FBI. W sumie w działania włączyło się 17 organów ścigania, a kolejne są mocno zainteresowane.

Więcej na temat działań grupy można przeczytać na stronie internetowej Europolu.

www.policja.pl

grafika: Europol)

Czytany 243 razy

Skomentuj