niedziela, 14 kwiecień 2019 07:32

Zakończyły się ćwiczenie Lampart-19.

Napisane przez 21 BSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)


 12 kwietnia zakończyły się ćwiczenie Lampart-19.

W jego drugiej części na poligonie w Nowej Dębie sprawdzianowi poddane zostały kolejne jednostki, które wejdą w skład Sił Odpowiedzi NATO (SON). Oprócz czołgów certyfikowano także pododdziały artylerii z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Po serii incydentów w których żołnierze sprawdzani byli w zakresie ich umiejętności i prowadzenia działań podczas walki, ostatecznie zarówno batalion czołgów jak i dywizjon artylerii uzyskały status „Combat Ready” – Gotowe do Walki. Zespół certyfikujący w skład którego wchodzili również zagraniczni obserwatorzy, bardzo wysoko ocenił działanie podhalańczyków.

Dowódca brygady płk dypl. Dariusz Lewandowski w ostatnim dniu ćwiczenia pożegnał także zagraniczne zespoły, które brały udział w działaniach w charakterze grup operacyjnych.

Ostatnim akcentem ćwiczenia było kierowanie ogniem prowadzone zarówno w nocy jak i w dzień. Prowadzonej walce przyglądali się zaproszeni goście oraz gen. dyw. Jarosław Gromadziński i gen. bryg. Wojciech Grabowski. W zajęciach oprócz piechoty wzięły udział czołgi, artyleria oraz najnowszy sprzęt czyli Kompanijny Moduł Ogniowy „RAK”.

 źródło: 21 BSP

 

Czytany 384 razy

Skomentuj