poniedziałek, 15 kwiecień 2019 05:28

Funkcjonariusze Służby Więziennej jak sędziowie?

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyjątkowo długo oczekują na podwyżki swoich uposażeń funkcjonariusze Służby Więziennej. Kiedy związkowcy stracili już cierpliwość i zapowiedzieli w najbliższy wtorek manifestację przed Ministerstwem Sprawiedliwości, w miniony piątek dowiedzieli się, że premier podpisał rozporządzenie podwyższające przeciętne uposażenie w SW z 3,28 do 3,71 krotności kwoty bazowej, z wyrównaniem od stycznia tego roku. Czyżby funkcjonariusze byli kolejną grupą po sędziach, których kierownictwo resortu sprawiedliwości nie bardzo akceptuje?

W miniony piątek, 12 bm. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zadzwonił do przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesława Tuły z informacją o tym, że premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które zostało dzisiaj opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nie wspomniał czy podpis złożył także jego szef - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jest to wymagane do wypłaty funkcjonariuszom SW od tego roku należnych podwyżek. Chodzi konkretnie o akceptację nowelizacji rozporządzenia z 29 listopada 2018 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Rozporzadznie zozstało podpisane przez ministra sprawiedliwości dopiero 15 kwietnia, a dzień później  zostało opublikowane  w Dzienniku Ustaw. Wejdzie  w życie od środy.  Resort sprawiedliowści obiecuje, że  podwyżki znajdą się na kontach funkcjonariuszy  jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. 

Te podwyżki o średnio 655 zł to rezultat porozumienia związkowców z 19 listopada 2018 r. z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jaki, który odpowiada za Służbę Więzienną. Wydawać by się mogło, że umowa w sprawie podwyżek będzie realizowana bez większego problemu, podobnie jak to miało miejsce w służbach MSWiA czy MON. Podwyższone uposażenia zostało dawno wypłacone żołnierzom zawodowym w pierwszym dniu roboczym lutego, a po tygodniu – policjantom, strażakom, pogranicznikom czy też funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa. Tymczasem w Służbie Więziennej sprawa przypomina brazylijski serial – im dłużej trwa, tym nie było widać końca negocjacji nad przepisami, które wydawały się sprawą prostą.

W przypadku Służby Więziennej, przygotowanie obu projektów rozporządzeń nie powinno sprawić problemu, przy utrzymaniu zasady, że podwyżki będą niemal w takiej samej wysokości dla wszystkich funkcjonariuszy SW. Zgodnie z porozumieniem, mnożnik w tej formacji mundurowej powinien zwiększyć się od stycznia tego roku o 0,43 krotność kwoty, czyli o 655 zł.

Dalej już jest matematyka. Po odliczeniu „trzynastki”, czyli nagrody rocznej w średniej wysokości 51 zł na etat, pozostaje do podziału 604 zł na stanowisko. Od tej kwoty należy jeszcze odjąć wzrost dodatku za wysługę. Po odliczeniu tego dodatku pozostaje średnio 520 zł brutto na etat. I taka też podwyżka od 1 stycznia 2019 r. została zaproponowana w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości do uposażenia zasadniczego na stanowiskach zaszeregowanych w grupie od 2 do 39. Uzgodniono także, że nie wzrośnie jedynie uposażenie w pierwszej, najniższej grupie dla kandydatów na funkcjonariuszy SW. Dla nich stawka będzie nadal wynosić 1200 zł. Po przyjęciu do służby zwiększy się z 1951 zł wraz z dodatkami) do 2471 zł brutto. 

Oba projekty rozporządzeń, w tym również Rady Ministrów podwyższające przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW z 3,28 do 3,71 krotności kwoty bazowej trafiły do uzgodnień międzyresortowych bardzo późno, bo dopiero w połowie marca. Wkrótce zostały one opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Gotowe przepisy, po niezbędnych konsultacjach i opiniach, były gotowe do podpisu przez premiera i ministra sprawiedliwości praktycznie już 3 kwietnia. Dalej była cisza. O dalszych losach tych przepisów nie można było się dowiedzieć, bo dostępu do informacji bronił niczym cerber naczelnik Wydziału do Spraw Służby Więziennej Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Takie niezrozumiałe i bardzo nieprzychylne dla funkcjonariuszy działanie bardzo zirytowało związkowców, którzy zapowiedzieli na wtorek manifestację przed Ministerstwem Sprawiedliwości, ale do tego prawdopodobnie nie dojdzie. W poniedziałek, 15 bm. ma dojść do spotkania Czesława Tuły, przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZFiPW z wiceministrem Patrykiem Jaki w celu omówienia sytuacji panującej w niektórych jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej. Wtedy się wyjaśni, czy szef resortu sprawiedliwości złożył swój podpis pod rozporządzeniem płacowym i jaki będzie los uzgodnień zawartych w porozumieniu z 19 listopada 2018 r.

Wtedy minister sprawiedliwości zobowiązał się do przygotowania projektu nowelizacji ustawy o SW, „wprowadzającej od 1 lipca 2019 r. odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia za czas służby funkcjonariusza przekraczający normy ustawowe". Od 1 lipca br. ma być także usunięty art. 18 b w ustawie emerytalnej dla funkcjonariuszy, która wprowadza warunek ukończenia 55 lat do nabycia emerytury mundurowej dla osób, które rozpoczęły służbę po 1 stycznia 2013 r.

Ponadto mają być przedstawione rozwiązania prawne dotyczące przyznania dodatkowych należności pieniężnych dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby, nadal pozostaną w służbie.

Należy przypomnieć, że zgodnie z podpisanym porozumieniem, kolejny wzrost wynagrodzeń (średnio, o 500 złotych brutto na etat) powinien nastąpić od stycznia przyszłego roku. Zgodnie z wyliczeniami podwyżki w 2019 roku pochłoną kwotę ponad 221 mln zł, które częściowo zostaną sfinansowane z realizowanego po raz pierwszy w historii Służby Więziennej programu modernizacji tej formacji. Ponadto resort sprawiedliwości, podobnie zresztą jak obrony narodowej czy spraw wewnętrznych powinien w tym roku zaoszczędzić środki na wypłatę w maju „trzynastek” dla byłych funkcjonariuszy SW.

Tym niemniej niekończąca się historia z podwyżkami wskazuje, że związkowcy z tej formacji będą mieli trudne zadanie z wynegocjowaniem tego, co zostało ustalone w porozumieniu.
Wolin

zdjęcie: Archiwum Oddziału Gdańskiego SW

Czytany 1800 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 kwiecień 2019 18:33

1 komentarz

  • Link do komentarza Klakson czwartek, 18 kwiecień 2019 16:49 napisane przez Klakson

    Służba więzienna jak sędziowie !!?? Kto mógł napisać taki idiotyzm. Szanuję trudną, odpowiedzialną i niejednokrotnie niebezpieczną pracę tych ludzi.
    Podwyżka tej służbie od dawna się należała. Ale zapewniam, że nie chciał bym stanąć przed obliczem sądu złożonego z pracowników służby więziennej.

Skomentuj