poniedziałek, 15 kwiecień 2019 18:05

Prezydent w Bośni i Hercegowinie

Napisane przez BBN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

– Czynimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Wojsko Polskie było nowocześnie wyposażone, żebyśmy się pożegnali z Su i MiG-ami i zamiast nich mieli najnowocześniejsze samoloty piątej generacji, żeby polscy żołnierze byli wyposażeni w jak najlepszą artylerię – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który odwiedził polski kontyngent w Bośni i Hercegowinie.

Prezydent dziękował na zakończenie za misję PKW EUFOR „także w kontekście naszych zobowiązań sojuszniczych”. – To także dzięki Państwa postawie, dzięki temu, że jeździcie na misje zagraniczne, że dzięki temu realizujecie ten obowiązek Rzeczypospolitej niesienia sojuszniczego wsparcia i wykonywania sojuszniczych misji - możemy mieć sojuszniczą obecność także u nas – mówił, nawiązując między innymi do stacjonujących w Polsce wojsk Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

Prezydent złożył także życzenia wesołych, spokojnych i dobrych Świąt Wielkanocnych oraz prosił o przekazanie tych życzeń najbliższym. – Zawsze pamiętam nie tylko o naszych żołnierzach, ale przede wszystkim właśnie o ich najbliższych – o tych, którzy cicho służą Rzeczpospolitej Polskiej, oddając bliską im osobę w służbę Rzeczypospolitej. Bardzo jestem za to wdzięczny – mówił.

- Stanowicie również niewątpliwie bardzo ważny kapitał, jakim Polska dysponuje. Udowadniacie, że żołnierze Wojska Polskiego, ale co za tym idzie cała Polska jest bardzo poważnym członkiem społeczności międzynarodowej. Zarówno Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również Unii Europejskiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Podczas wizyty Prezydent Andrzej Duda uhonorował także żołnierzy Medalami za długoletnią służbę.

Andrzejowi Dudzie towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

                       ***

PKW w Bośni i Hercegowinie w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR realizuje misję doradczo – szkoleniową, której celem jest budowa wybranych zdolności bojowych SZ BiH zgodnie ze standardami NATO i UE, oraz monitorowania przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności.

XVII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA wystawiło 26 jednostek wojskowych, w tym między innymi 17. Brygada Zmechanizowana, w skład których wchodzi 39 żołnierzy i trzech pracowników wojska. Od 26 marca 2019 roku w bazie Camp Butmir swoje obowiązki wypełniają żołnierze XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR. Dowódcą zmiany jest ppłk Paweł Jędryczka z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca. Celem misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.

Ogółem na Bałkanach służydziś dziś ok. 300 żołnierzy. Polacy uczestniczą w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych w tym regionie od 1992 roku.

źródło: BBN i CO MON

 

Czytany 277 razy

Skomentuj