piątek, 19 kwiecień 2019 06:12

W maju pracownicy wojska otrzymają 500 zł nagrody jednorazowej

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

 Zamiast tysiąca złotych nagrody jednorazowej dla pracowników wojska z okazji Święta Wojska Polskiego, resort obrony narodowej planuje wypłacić w maju 500 zł, a resztę – być może więcej niż 500 zł w sierpniu.

Taka informację przekazał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz podczas czwartego, przedświątecznego spotkania z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych, zrzeszających pracowników wojska. Miało ono na celu ocieplenie relacji z pracownikami cywilnymi, którzy bardzo chłodno przyjęli decyzję szefa MON sprzed miesiąca o arbitralnym podwyższeniu i wypłacie do końca kwietnia wynagrodzeń pracownikóm wojska średnio o 300 zł brutto na etat.

Uprzedzono akcję protestacyjną?

Należy przypomnieć, że Zarząd Główny NSZZ Pracowników Wojska podjął 4 kwietnia br. uchwalę o m.in. przeprowadzeniu konsultacji w sprawie wszczęcia sporu zbiorowego z pracodawcami wojskowymi oraz zorganizowaniu w I połowie maja br. pikiety przed siedzibą MON. Związek miał zamiar wysłać informację o sytuacji materialnej pracowników wojska do członków państw NATO, prezydenta RP i premiera, z prośbą o pomoc w negocjacjach z MON oraz do przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej o pilne zwołanie posiedzenia tej komisji.

Pismo z MON zapraszające na świąteczne spotkanie przedstawicieli wszystkich związków zawodowych nosi datę 9 kwietnia. Wczoraj wiceszef MON poinformował nielicznie przybyłych związkowców o planach resortu wypłaty 500 zł jednorazowej nagrody jeszcze maju. Pozostała część z planowanej na ten rok co najmniej tysiączłotowej nagrody byłaby uregulowana w sierpniu z okazji Święta Wojska Polskiego.

Gest przedwyborczy

W ocenie związkowców, jest to gest przedwyborczy, który nie łagodzi niekorzystnych działań kierownictwa resortu w ostatnich miesiącach, a przede wszystkich zaniedbań w uzyskaniu takich samych podwyżek w tym roku jakie uzyskali pracownicy cywilni w innych służbach mundurowych. Na przykład w porozumieniu podpisanym pod koniec września 2018 r. pracownicy cywilni Policji, oprócz 300 zł podwyżki od 1 stycznia 2019 r. otrzymają od 1 lipca 2019 r. dodatkowo 250 zł na etat. Resort ON wyjaśnia to zapisami ustawy o modernizacji służb MSWiA w latach 2019-2020, ale nie chce pamiętać, że modernizacja sił zbrojnych jest także uregulowana ustawą z 25 maja 2001 r.

Podczas spotkania w wiceministrem Skurkiewiczem oraz Wojciechem Drobnym, dyrektorem Departamentu Spraw Socjalnych, odpowiedzialnym za współprace ze związkami zawodowymi poruszono także sprawę podziału środków na tegoroczne podwyżki o 300 zł brutto na etat. W rzeczywistości była to kwota 288 zł za miejsce pracy, z wyrównaniem od stycznia. Pozostałe 12 zł na etat rozdysponowali pracodawcy po określeniu ich potrzeb (wysokość nagród jubileuszowych lub uznaniowych i odpraw. Ministerstwo wyjaśniało już, że takie procedury wypłacania podwyżek są m.in. wymagane w rozporządzeniu ministra finansów.

Bez konsultacji i wyrównania płac

Pretensje dotyczyły także braku konsultacji ze związkami zawodowymi przy wypłacie tych podwyżek. Wkrótce po podjęciu przez szefa MON decyzji ( 19 marca br.), resort obrony przekazał pracodawcom szczegółową instrukcję postępowania. Kierownictwu resortu zależało na jak najszybszym wypłacie środków na podwyżki, tak by znalazły się one na koncie pracowników do końca kwietnia. W rezultacie podwyżki zostały podzielone w zasadzie „po równo” a wyrównywanie występujących kilkusetzłotowych dysproporcji płac na tożsamych stanowiskach pracy, na których zależało związkowcom znowu zostało odłożone.

Działaczom zakładowych organizacji związkowych nie dano w ogóle czasu na wypracowanie stanowisk, ani możliwości zapoznania się z wytycznymi MON w sprawie zasad podziału tych środków. Niektórzy pracodawcy nie podjęli uzgodnień ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, tylko z jedną organizacją.

Korzystna dla związków opinia Biura Analiz Sejmowych

Tymczasem Związek Pracowników Wojska „Tarcza” przypomina, że takie działanie jest niezgodne z przepisami . Takie stanowisko zajęło w dniu 28 marca 2019 r. Biuro Analiz Sejmowych, wydając opinię prawną dla posłanki Joanny Muchy.

BAS stwierdziło, że treść art. 27 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, stanowi, że „Regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.” Z kolei art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych należy interpretować w ten sposób, że konieczne jest uzgodnienie określonych zasad podziału ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi. Zaś nowe brzemiennie znowelizowanego od 1 stycznia 2018 r. art. 30 ust. 6 ustawy pozwala na samodzielne podjęcie decyzji przez pracodawcę przy braku wspólnego uzgodnionego stanowiska organizacji związkowych jedynie w sytuacji ustalenia: regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy.

Do takiej sytuacji by nie doszło, gdyby organizacje związkowe miały więcej czasu na uzgodnienie stanowiska. W ocenie związkowców winę za to ponosi MON, który w okresie między 19 lutego a 19 marca 2019 r. zaniechał spotkań ws. podwyżek pracowników wojska i nie było woli ze strony resortu obrony, aby przeciętny miesięczny wzrost pracowniczych wynagrodzeń w tym roku był wyższy niż 300 zł.

Wiceminister Skurkiewicz zapewnił,że przeciętne podwyżki pracowników wojska w 2020 r. wyniosą 500 zł na etat. Ry

Czytany 12706 razy Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwiecień 2019 07:21

12 komentarzy

 • Link do komentarza Żart i kpina środa, 07 sierpień 2019 18:30 napisane przez Żart i kpina

  Żart i kpina. Jestem instruktoren jazdy . Nigdy nie byłem zawodowym żołnierzem Pracuję na tym samym stanowisku co byli żołnierze na emeryturach. Oni mają około 3500 emerytury. Teraz jako cywile zrabiają około 2400. Razem w miesiącu mają około 6 tys, Ja jestem instruktorem od 1991 a na rękę dostaję 1784 złote. Niestety dla mnie wojsko znalazło tylko 7/8 etatu. Z tego powodu wszystkie premie również mam pomniejszone. Najgorsze jednak są te głupie uśmieszki byłch żołnierzy emerytów. Gdzie tu jest sprawiedliwość. Odchodzi z wojska na emeryturę po to tylko,żeby za dwa miesiące wrócić jako cywil na pełem etat i zarabia drugie tyle. Jeszcze raz. Żart i kpina z prawdziwych pracowników cywilnych wojska. Nie tych,którzy tak naprawdę biorą podwójną pensję i ciągle im mało

 • Link do komentarza Krystian piątek, 26 kwiecień 2019 13:53 napisane przez Krystian

  NO powiem tak 500 zł premii hmmm gdzie te 500 zł jak na konto przyszło 290 zł to są jakieś kpiny. Tak samo mówią że pracownik cywilny wojska zarabia 3000 zł następna ściema. Jako konserwator spawacz zarabiam 1800zł na rękę to jest jakaś żenada ani kredytu na mieszkanie ani nic tylko od miesiąca do miesiąca człowiek żyje i to jeszcze zabraknie a gdzie tu od łożyć na urlop porażka

 • Link do komentarza ROGI czwartek, 25 kwiecień 2019 14:20 napisane przez ROGI

  MOŻE MI KTOŚ WYJAŚNIĆ DLACZEGO NIE MA PODGLĄDU KOMENTARZY??????

 • Link do komentarza ROGI czwartek, 25 kwiecień 2019 14:18 napisane przez ROGI

  NO I STAŁO SIĘ. DZIĘKUJĘ PANIE MINISTRZE. PAŃSKA SZCZODROŚĆ NIE ZNA GRANIC. DZIĘKUJĘ ZA 500ZŁ. PREMII SZKODA ŻE NA KONTO WPŁYNĘŁO 268,00ZŁ. PRACOWNIK RON Z WBE SZCZECIN ST. INSPEKTOR Z 25 LETNIM STAŻEM. ROZPACZ??????

 • Link do komentarza Pracownik cywilny środa, 24 kwiecień 2019 18:42 napisane przez Pracownik cywilny

  Podwyżka na każdy etat? Kpina. Jestem na zwolnieniu lekarskim ciążowym ze względu na zdrowie moje i mojego dziecka i dostałam 6 zł na rękę miesięcznie. Jest to żałosne ponieważ miałam mieć podwyżkę dochodów ustalona odgórnie a nie premię czy trzynastkę.

 • Link do komentarza Pracownik cywilnu środa, 24 kwiecień 2019 17:29 napisane przez Pracownik cywilnu

  To jest kurwa parodia!!!
  Zarabiam 1800 zł na rękę!

  Wszystko drożeje a pensja wzrasta o kilka groszy!
  Po odjeciu wszystkich opłat, jedzenie, leki, dojazd do i z pracy, rachunki, czynsz, kosmetyki zostaje mi może z 200 zł!!!

 • Link do komentarza Pracownik wojska środa, 24 kwiecień 2019 07:15 napisane przez Pracownik wojska

  Podwyżki ha ha 300 zł ciekawe?!!! Ja dostałam w 18 WOGu 170 zł brutto więc dalej jest jak zwykle

 • Link do komentarza ROGI środa, 24 kwiecień 2019 06:52 napisane przez ROGI

  SKORO MON ZDECYDOWAŁO UDZIELIĆ PRACOWNIKOM RON JEDNORAZOWYCH PREMII TO DLACZEGO W JEDNOSTKACH I INSTYTUCJACH Z POWODU NP. POBYTU NA L4 JEDNYM SIĘ ZABIERA A DRUGIM DODAJE. I TAK PO POWROCIE Z L4 MUSZĘ WYKONAĆ ZALEGŁĄ PRACE. KIEDY WRESZCIE W TYM PAŃSTWIE ZAGOŚCI PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ. KIEDY WRESZCIE UCZCIWIE PRACUJĄCY BĘDĄ MOGLI LICZYĆ NA UZNANIE RZĄDZĄCYCH. NA RAZIE TO TYLKO MY PRACUJEMY NA TYCH, KTÓRYM SIĘ ROZDAJE WOLNĄ RĘKĄ.

 • Link do komentarza Wojaczek niedziela, 21 kwiecień 2019 18:03 napisane przez Wojaczek

  Ktoś wie co oznacza wpis na stronie juszczykemerytury o podwyżce w lipcu 2019 z uśmiechem???

 • Link do komentarza Cywil sobota, 20 kwiecień 2019 08:43 napisane przez Cywil

  A kiedy pójdę na emeryturę też będę dostawał takie premie. Ja chcę godziwe zarabiać aby w przyszłości, na emeryturze nie zebrać o jałmużnę. Te wypłaty jednorazowe mają nam zamknąć usta i znając życie tak będzie. Szkoda bo przydałoby się głośne zademonstrowanie naszego niezadowolenia

 • Link do komentarza służbista piątek, 19 kwiecień 2019 22:51 napisane przez służbista

  a żołnierze kiedy dostana takie nagrody

 • Link do komentarza Ja piątek, 19 kwiecień 2019 14:15 napisane przez Ja

  1000 zł. Które miało zostać wypłacone w sierpniu podzielili na dwa. Teraz dadzą 500 w sierpniu drugie 500 zwykła ściema i tyle. Jak w sierpniu dostaniemy 1000 to uwierzę w dobra wolę.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA