wtorek, 30 kwiecień 2019 08:13

Czterech nowych generałów w siłach zbrojnych RP

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2 maja, prezydent, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda wręczył nominacje na stopień generała brygady czterem oficerom Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak  oraz kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP.

Na wniosek ministra obrony narodowej  awanse generalskie otrzymali:

• płk Adam Marczak – dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej,
• płk pil. Ireneusz Nowak – dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego,
• płk Zbigniew Powęska – szef Sztabu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,
• płk Jan Wojno – dowódca 1 Brygady Pancernej.

- To dla żołnierza musi być wielki moment. Ta chwila, w której wchodzi do korpusu generałów Rzeczypospolitej. To ukoronowanie wojskowej kariery i służby, wielu lat spędzonych w służbie dla Rzeczypospolitej. Dziękuję za dotychczasową służbę, która była wzorowa. Ale to także wielkie zobowiązanie w trudnych czasach. To zobowiązanie do dalszej służby i odpowiedzialność – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Prezydent w wystąpieniu odniósł się także do zadań, jakie stoją przed Wojskiem Polskim. Jednym z nich, jak podkreślił, jest modernizacja Wojska Polskiego.

– Oczywiście cały czas staramy się to realizować. Kupujemy artylerię rakietową HIMARS, kupujemy inne rodzaje broni, kupujemy nowe śmigłowce (...). Ale droga do w pełni prawdziwie nowoczesnej polskiej armii jest jeszcze daleka. (…) Naszym wielkim zadaniem jest zbudowanie polskiej armii silnej, nowoczesnej, bardzo dobrze wyposażonej i nadal doskonale wyszkolonej. O to musimy dbać, tego musimy pilnować, to jest nasze wspólne zadanie, z którego kiedyś rozliczą nas następne pokolenia - powiedział prezydent.

Prezydent podziękował oficerom także za rozwijanie współpracy sojuszniczej.

W trakcie uroczystości prezydent wręczył nowo mianowanym generałom patenty oraz flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a minister obrony narodowej honorowe buzdygany.

 W liczącym ponad 100 tys. żołnierzy zawodowych czynną służbą wojskową pełni obecnie 82 generałów i admirałów. W tym roku  nominacje generalskie i admiralskie zostały wręczone w marcu. Odebrało je wówczas pięciu oficerów. Przez cały ubiegły rok prezydent awansował 42 generałów i admirałów, zarówno na pierwszy stopień generalski i admiralski, jak i na kolejne.  Ry. CO MON

Zdjęcie:  Igor Smirnow (KPRP)

Czytany 1099 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 26 maj 2019 19:46

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA