piątek, 03 maj 2019 05:14

Dzień Flagi w czarnej dywizji

Napisane przez mjr Artur Pinkowski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czwartek 2-ego maja br., jak w wielu polskich miastach tak i w Żaganiu, żołnierze Czarnej Dywizji i mieszkańcy miasta uczcili święta Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny przez ks. kan. Władysława Tasiora, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu.

Tradycyjnie tuż po mszy świętej sformowano korowód, który przemaszerował ulicami miasta z kościoła na Plac gen. Stanisława Maczka. Na czele białoczerwonej kolumny była rozpostarta ogromna kilkudziesięciometrowa flaga w narodowych barwach, którą rozwinęli żagańscy harcerze. W korowodzie przy dźwiękach marszy wygrywanych przez orkiestrę wojskową z Żagania ulicami miasta maszerowali żołnierze jednostek wojskowych garnizonu Żagań, włodarze i samorządowcy, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, miejscowych szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Plac gen. S. Maczka stał się miejscem, gdzie odbyła się przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym dalsza część obchodów. Uroczysty apel rozpoczął się od podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrania hymnu państwowego. Na uroczystości wojskową asystę honorową wystawił żagański 11 batalion dowodzenia. Tego dnia odczytany został także apel pamięci i oddana salwa honorowa.

W czasie uroczystości przypominano najważniejsze informacje dotyczące uchwalonej 3 maja 1791 roku ustawy rządowej, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką. Przytoczono również najważniejsze zapisy konstytucji. Zwrócono uwagę na fakt, że uchwalona ustawa była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją.

Ponadto przypomniano, iż Dzień Flagi Państwowej od 2004 roku obchodzony jest w naszym kraju 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej powinny być otaczane czcią i szacunkiem, a ta powinność jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Święto Flagi Państwowej jest bardzo ważne zwłaszcza dla nas żołnierzy. Żołnierze to grupa zawodowa niezwykle silnie i blisko związana z flagą Polski. Barwy narodowe widnieją na ramieniu munduru każdego z nas i towarzyszą nam w służbie codziennej. Flaga towarzyszyła pancerniakom „Czarnej Dywizji” podczas ćwiczeń i manewrów, ale również w wielu zakątkach naszego globu m.in. podczas operacji w Iraku, Czadzie, Afganistanie a obecnie w Rumunii i krajach bałtyckich. Każdy kontyngent wojskowy udający się na misję wojskową wykonuje swe zadania pod białoczerwoną flagą państwową, otrzymywaną podczas uroczystości pożegnania.

Tekst: mjr Artur Pinkowski
Zdjęcia: st.chor. Rafał Mniedło

Czytany 218 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 maj 2019 08:26

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA