piątek, 03 maj 2019 08:01

SWD C3IS JAŚMIN firmy Teldat - zwycięzcą naszej sondy, w której oddano prawie 154 tysiące głosów

Napisane przez Ryszard Choroszy
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zakończyło się głosowanie w naszej sondzie na najbardziej potrzebne dla wojska projekty opisane w Katalogu: Innowacje – Wdrożenia- Bezpieczeństwo-Obronność na 2019 r. W ciągu miesiąca oddano prawie 154 tysiące głosów. Ponad 30 proc. poparcie uzyskał kluczowy komponent zautomatyzowanego systemu zarzadzania walką dla wszystkich szczebli wojsk firmy Teldat o nazwie SWD C3IS JAŚMIN. Tuż za nim uplasował się RAK – samobieżny moździerz kalibru 122 mm , wyprodukowany i dostarczany dla wojska przez Hutę Stalowa Wola SA ( 18,4 proc. głosów). Trzecie miejsce zajął System bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 SA. Uzyskał 12,8 proc. poparcie, wyprzedzając ostatniego dnia Przenośny neutralizator BSP Lanca 2.0., opracowany przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA (12,3 proc.).

W sondzie można było głosować na 23 projekty z innowacyjnymi rozwiązaniami skierowanymi dla wojska, które zostały opisane w tegorocznym katalogu. Niedawno został wydrukowany i trafił do wybranych instytucji i firm związanych z bezpieczeństwem i obronnością kraju. Wersja elektroniczna jest dostępna na portal-mundurowy.pl od 3 kwietnia. Tego samego dnia została też uruchomiona sonda, która jest profesjonalną i płatną aplikacją do systemu zarządzania informacją. Nie spodziewaliśmy się, że w tym roku sonda wywoła tak duże zainteresowanie użytkowników portalu oraz załóg zakładów, w których powstawały rozwiązania opisane w katalogu. W tegorocznym konkursie oddano do północy z 2 maja na 3 maja prawie 154 tysiące głosów. To zaskakująco dużo, nawet jak z jednego laptopa czy komputera można oddać jeden głos raz na dobę. Mobilna wersja strony portalu była w trakcie opracowania i sonda była niewidoczna.

Konkurs pod patronatem szefa BBN i dyrektora NCBiR

O ocenę użytkowników portalu zwróciliśmy się po rozstrzygnięciu konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na wyróżniające się projekty opisane w Katalogu: Innowacje- Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na podstawie regulaminu, jury konkursu składające się z przedstawicieli BBN, NCBR, redakcji i laureatów ubiegłorocznego konkursu w głosowaniu punktowym wybrało trzy projekty opisane w katalogu.

W konkursie zwyciężył Mobilny system detekcji i neutralizacji dronów CTRL+SKY gdyńskiej spółki Advenced Protection Systems SA, który zdobył 6 pkt. Jest to unikalny w świecie wielosensorowy system gdyńskiej spółki Advanced Protection Systems SA, znacznie tańszy od nielicznej konkurencji z USA, Wielkiej Brytanii czy Izraela, opartych na rozwiązaniach wojskowych. Zawiera wiele opatentowanych sensorów, które pozwalają wykryć drony nawet z odległości 3000 m. To rozwiązanie jest obecnie promowane na portalu w formie baneru o wymiarach 1200x200 px, z odesłaniem do opisu tekstu znajdującego się w katalogu. Będzie wyświetlany naprzemienne z pozostałymi laureatami konkursu do końca roku.

Drugie miejsce z 4 pkt zajął 35 mm Okrętowy system uzbrojenia OSU-35, opracowany przez konsorcjum składające się z Wojskowej Akademii Technicznej (lider), Akademii Marynarki Wojennej, PIT RADWAR SA i ZM TARNÓW SA. Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się testy morskie tej armaty na okręcie ORP „Kaszub” i będzie wdrażany na najnowszych niszczycielach min Kormoran II. Tyle samo punktów (4) i II miejsce zajął zmodernizowany System amunicji krążącej WARMATE 2. Jest to najnowszy produkt Grupy WB, który w odróżnieniu od poprzedniej wersji kupionej w ilości tysiąca sztuk przez MON posiada znacznie większą siłę rażenia przy użyciu różnego rodzaju głowic oraz dłuższy czas lotu.

Sonda na projekty najbardziej potrzebne dla wojska

Z kolei głosowanie na portalu miało zwrócić uwagę na projekty, które w ocenie użytkowników wydają się najbardziej potrzebne dla wojska. Na kluczowy element systemu JAŚMIN firmy Teldat o skróconej nazwie SWD C3IS oddano ponad 46 tysięcy głosów. To oznacza ponad 30 proc. poparcie uczestników naszej sondy dla tego produktu na ogółem prawie 154 tysiące kliknięć. Wdrożony system bydgoskiej spółki został nagrodzony Defenderem na ubiegłorocznym MSPO w Kielcach i jest unikalnym polskim dużym zbiorem zunifikowanych i w pełni spójnych rozwiązań software’owych.

Na drugim miejscu uplasował się Samobieżny moździerz kalibru 122 mm RAK produkcji Huty Stalowa Wola SA. Na ten sprzęt, który dzięki umowie z MON sprzed dwóch lat stopniowo trafia do jednostek artyleryjskich Wojsk Lądowych, oddano ok. 28300 głosów ( 18,4 proc.). Jest oryginalną polską konstrukcją, w pełni automatyczny, z bardzo zaawansowanym i zautomatyzowanym systemem dowodzenia i kierowania ogniem.

Rzutem na taśmę na podium znalazł się także System bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 SA. Uzyskał 12,8 proc. poparcie, wyprzedzając ostatniego dnia Przenośny neutralizator BSP Lanca 2.0., opracowany przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA (12,3 proc.). System BSP PGZ-19 R stanowi rozwinięcie demonstratora BSL E-310, za który spółka PIT-RADWAR SA wspólnie z mielecką firmą Europoltech otrzymała w 2014nagrodę Defender. Służy do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Zgodnie z umową z końca 2018 r. o wartości prawie 800 mln zł pierwsze zestawy BSP klasy taktycznej mają pojawić się na wyposażeniu sił zbrojnych w 2021 r.

Laureaci tego głosowania będą również promowani na portalu w formie banerów o wymiarach 750x80 px, z odesłaniem do tekstów publikowanych na portalu przez okres odpowiednio: 3 miesiące (za I miejsce), 2 miesiące ( II miejsce) i 1 miesiąc (za III miejsce).
Ryszard Choroszy
Grafika: Teldat
                                                              ***
Ostateczne wyniki sondy internetowej na najbardziej potrzebne dla wojska projekty opisane w Katalogu: Innowacje-Wdrożenia-Bezpieczeństwo-Obronność na 2019 r.

• Mobilny system neutralizacji dronów - 1.2%
• Lekki transporter TUR VI - 8.5%
• Pistolet VIS-100 - 2%
• Moździerz 120 mm RAK - 18.4%
• System bezpieczeństwa w Ustce - 0%
• Pocisk rakietowy 122 mm FENIKS - 0.3%
• Wóz wsparcia bezpośredniego WWB - 0.8%
• Monokular MU-3MS - 3.3%
• Armata przeciwlotnicza AG-35 - 1.6%
• SWD C3IS JAŚMIN - 30.1%
• System amunicji krążącej WARMATE2 - 0%
• Okrętowy system uzbrojenia OSU-35 - 6.8%
• Neutralizator BSP Lanca 2.0. - 12.3%
• System BSP PGZ-19R - 12.8%
• System antydronowy ikarX - 0%
• Karabiny wyborowe SKW - 0.8%
• Trenażer czołgu Leopard 2A5 - 0.7%
• Multimedialny trenażer strzelecki - 0%
• Zmodernizowany Fly Eye - 0%
• Zintegrowany system TOPAZ - 0%
• Modułowy lekki trał niekontaktowy II - 0.1%
• Sonda Cyber Eye wykrywająca anomalie w sieci - 0%
• Ochrona załóg okrętów przed BMR - 0%
Głosów ogółem: 153922
Głosowanie w tej sondzie trwało od 3 kwietnie do 2 maja 2019 r.

Czytany 1012 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 maj 2019 08:35

1 komentarz

  • Link do komentarza maj-651 sobota, 04 maj 2019 11:42 napisane przez maj-651

    Witam witam. Informuje ofocerow WP III RP ustawa o zmniejszeniu uposazenia zamrazarka Marszalka Sejmu duzo nas jest mnie juz usmiercili i oglosili figo fago ...Marszalek Sejmu co z afera sex na terenie KOW my dzialamy uwaga. Wiecej generala Mieczyslawa Bienka w TVP INFO z KOW Szef Wydzialy Spraw zagr. rok 1992 nastepnie d-c-ca 6 BDSz prosze ppamietac Dowodca KOW byl jedyny i sluszny szanowny pan gen dyww. Zenon obszar KOW pozdrawiam budowniczy centrum telekomunikacyjnego KOW dla Pana wszystko panie generale pamietam szpital na Wroclawskiej i byl moj D-ca.System ustawodawczy bez obnizania... oficerowie III RP ww gotowosci jest maj.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA