sobota, 11 maj 2019 05:43

MON posłuchał weteranów

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W czwartek, szef MON przedstawił założenia nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz zaprezentował dodatkowe działania dla poszkodowanych żołnierzy. Jest to pogłosie licznych publikacji m. in. w „Onet.pl oraz rozpraw sądowych ws. zadośćuczynienia za utratę zdrowia na misjach polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

– Pracowaliśmy nad tym projektem kilka miesięcy. Kilka dni temu odbyło się moje spotkanie ze starszym chorążym sztabowym w stanie spoczynku Tomaszem Klocem i z pułkownikiem Leszkiem Stępniem podczas którego ustaliliśmy ostateczny kształt projektu nowelizacji ustawy – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.


Należy przypomnieć, że projekt ustawy został wysłany do uzgodnień międzyresortowych prawie dwa lata temu, w czerwcu 2017 r. jeszcze za rządu Antoniego Macierewicza, byłego szefa MON. Od tego czego nikt w resorcie obrony narodowej o konsultacje z weteranami nie prosił, chociaż niektóre zapisy jak np. ograniczenia w dostępie do Domu Weterana były kontrowersyjne.

W poprzednim projekcie, zwiększenie uprawnień dotyczyło przede wszystkich weteranów poszkodowanych, z co najmniej 30 proc. uszczerbkiem zdrowia. – Po pierwsze zdecydowaliśmy o tym, żeby zwiększyć wysokość dodatków dla weteranów poszkodowanych poza granicami naszego kraju. Największy wzrost dodatku dotyczył będzie osób najbardziej poszkodowanych. Ten dodatek średnio wzrośnie o 30 proc. – podkreślił szef MON.

Resort obrony narodowej zdecydował się także o tym, żeby uruchomić w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego specjalistyczny oddział, który będzie przeznaczony dla weteranów. Będzie to Centrum Leczenia Weteranów, gdzie najlepsi specjaliści wojskowi będą obejmowali opieką weteranów o charakterze kompleksowym.

Na krótko przed konferencją szefa MON prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM zapewnił w rozmowie z PAP poinformował, że obecny system udzielania świadczeń medycznych weteranom, tak w obszarze warunków, jak i sposobu ich rozliczania i finansowania z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie uwzględnia w pełni specyfiki związanej z jednostkami chorobowymi, charakterem i zakresem obrażeń i uszkodzeń ciała jakich doznają żołnierze – uczestnicy misji kontyngentów wojskowych poza granicami kraju.

Efektem tej sytuacji jest wymuszone finansami limitowanie zakresu udzielanej pomocy medycznej do procedur stosowanych u pacjentów w ramach powszechnego systemu zabezpieczenia, co w rezultacie ogranicza skuteczność i efektywność podejmowanych zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych.

Szef MON wspomniał także o prowadzonych sprawach sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko Ministerstwu Obrony Narodowej. Postępowania sądowe prowadzi Prokuratoria. Minister Błaszczak zapewnił, że MON w trakcie postępowań procesowych nie będzie korzystać z przesłanki przedawnienia i każdą sprawę ma traktować indywidualnie.
.
Podczas spotkania obecny był także st. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz płk Leszek Stępień, Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Ry
                                        ***
Co zawiera nowelizacja ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa:
• Zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu ponad 30% - w wysokości od 10% do 50% najniższej emerytury.
• Wprowadzenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu od 1% do 9%.
• Bezpłatne turnusy readaptacyjno-kondycyjne dla weteranów poszkodowanych z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30% wraz z jednym pełnoletnim członkiem rodziny.
• Bezpłatne turnusy leczniczo-profilaktyczne dla żołnierzy, pracowników wojska oraz funkcjonariuszy SWW, SKW, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, BOR/SOP, ABW, Agencji Wywiadu oraz Straży Granicznej, którzy wykonywali zadania poza granicami kraju. Ustawa wprowadzi też 50% zniżkę na pobyt dla jednego pełnoletniego członka rodziny.
• Kompleksowa opieka medyczna dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30%, które doznały urazu lub nabyły chorobę podczas wykonywania zadań poza granicami państwa ponad limity finansowania określone przez NFZ. Finansowanie świadczeń będzie odbywać się z budżetu MON i innych, właściwych resortów.
• Wszyscy weterani poszkodowani uzyskają ulgi w przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego oraz komunikacji miejskiej.
• Weterani i weterani poszkodowani będą mogli bezpłatnie korzystać z hal sportowych, siłowni i pływalni jednostek samorządu terytorialnego.
• Rozszerzenie pomocy finansowej na naukę dla weteranów poszkodowanych, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu co najmniej 30%. Ustawa pozwoli dofinansowywać dwie formy kształcenia.
• Ograniczenie wysokości opłaty za pobyt w Domu Weterana.
• Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni roboczych dla żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy SWW, SKW, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, BOR/SOP, ABW, Agencji Wywiadu oraz Straży Granicznej ze statusem weterana poszkodowanego.
• Bezpłatny wstęp do muzeów państwowych dla weteranów i weteranów poszkodowanych
• Zwolnienie z podatku dochodowego w zakresie abonamentu RTV dla weteranów poszkodowanych oraz turnusów readaptacyjno-kondycyjnych.
• Rozszerzenie definicji misji pokojowej/stabilizacyjnej, dzięki czemu status weterana lub weterana poszkodowanego będą mogli uzyskać m. in. uczestnicy międzynarodowych komisji kontroli i nadzoru nad zawieszeniem działań wojennych w Korei i Indochinach.
Zdjęcie: Leszek Chemperek ( CO MON)

Czytany 1938 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA