poniedziałek, 13 maj 2019 07:01

Przedemerytalna nagroda motywacyjna w służbach MSWiA

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W resorcie spraw wewnętrznych trwają zaawansowane prace nad nieznaną nagrodą motywacyjną w wysokości 50 proc. hipotetycznej emerytury. Ma ona objąć funkcjonariuszy z co najmniej 25 letnią wysługą, którzy zdecydują się pozostać na służbie i spełnią określone kryteria. Czy podobne rozwiązanie może być w wojsku?

Te propozycje zostały zapisane w porozumieniu, które związki zawodowe zawarły pół roku temu z MSWiA, co doprowadziło do zakończenia protestu. Na podstawie tej umowy, do tej pory funkcjonariuszom wypłacono podwyżki w wysokości 655 zł, a reszta ustaleń jest w trakcie konsultacji ze związkami zawodowymi. Dotyczy to m.in. planowanych na 2020 r. podwyżek uposażeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tego resortu o 500 zł, zniesienia limitu 55 lat wymaganego przy nabyciu uprawnień emerytalnych, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 2013 r. czy tez dodatku motywującego do pozostawia w służbie.

Jak informuje nszzp.pl do konsultacji wewnątrz resortu trafił projekt nowelizacji ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji przygotowany przez Komendę Główną Policji, ale zmiany mają objąć również strażaków, pograniczników i Służbę Ochrony Państwa. Nowe regulacje wprowadzają wcześniej nieznaną przedemerytalną nagrodę motywacyjną. W projekcie tym jest mowa o 50 proc. hipotetycznej emerytury, którą wyliczy Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Nagroda wypłacana będzie co miesiąc aż do okresu, kiedy mundurowy zdecyduje się przejść na emeryturę.

Dodatek ma być wypłacany mundurowym, którzy zdecydują się po 25 latach pozostać w służbie. Warunkiem otrzymania tej nagrody jest pełnienie służby „w szczególnie trudnych warunkach lub wymagających znacznego nakładu pracy, zaangażowania i odpowiedzialności”. Funkcjonariusze muszą wzorcowo wykonywać swoje obowiązki, przejawiać szczególną inicjatywę oraz uzyskiwać znaczące wyniki w służbie. Decydować o tej nagrodzie mają przełożeni.

Ten zapis budzi zastrzeżenia związkowców, bowiem w ich ocenie kryteria muszą być jasne i nie budzić żadnych wątpliwości. Na przykład dodatek mogą otrzymać informatycy, technicy dochodzeniowi czy śledczy, czy inni specjaliści, na których policji szczególnie zależy. Pojawiają się bowiem pytania: dlaczego jeden funkcjonariusz ma dodatek, czasami kilkutysięczny, a drugi już nie. Takie działanie może być uznane za dyscyplinowanie funkcjonariuszy na zasadzie, będziesz posłuszny, to będzie nagroda. Ponadto nagrody nie otrzymają ci policjanci, którzy w danym miesiącu dłużej niż 14 przebywać będą na zwolnieniu lekarskim.

Na razie nie wiadomo jakie będą skutki dla budżetu MSWiA, bowiem projekt ustawy nie zawiera oceny skutków regulacji. Jest to wymagane, jeśli projekt ustawy ma trafić do Rządowego Centrum Legislacji i konsultacji międzyresortowych.
Czy podobny dodatek nie powinien objąć żołnierzy zawodowych, zwłaszcza specjalistów poszukiwanych na rynku cywilnym? – Na razie uważnie obserwujemy propozycje dodatku motywacyjnego, które charakteryzują się dużą uznaniowością – informuje kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP. Jego zdaniem w resorcie spraw wewnętrznych, ten dodatek ma inne znaczenie. W wojsku mamy dodatek za długoletnią służbą wojskową, który wzrasta po 15 latach o 1 proc. za każdy rok służby do 35 - letniej wysługi. Natomiast w policji dodatek ten zwiększa się co dwa lata. Ponadto w tej formacji służy mniej osób z wysługą co najmniej 25-letnią niż w wojsku. 

 Kmdr Banaszewski przypomina, że w związku z rozpoczęciem planowania budżetowego na 2020 r. w dniu 25 lutego br. konwent wystosował pismo do ministra obrony narodowej o uwzględnienie 500 zł podwyżki dla żołnierzy zawodowych w przyszłorocznym budżecie MON. Miesiąc temu konwent wysłał również pismo do szefa MON o uwzględnienie w pracach legislacyjnych zmian w ustawie emerytalnej dla kadry zawodowej. Chodzi o zniesienie limitu 55 lat dla żołnierzy, którzy rozpoczęli służbę wojskową po 1 stycznia 2013 r.

Resort obrony narodowej powinien uważnie śledzić prace legislacyjne prowadzone w MSWiA czy Ministerstwie Sprawiedliwości na rzecz służb mundurowych. Rok temu przegapili podwyżki najniższych uposażeń w niemal wszystkich formacjach poza wojskiem. Dlatego żołnierze zawodowi mają obecnie najniższy w służbach mundurowych mnożnik (3,63 krotność kwoty bazowej), określający przeciętne uposażenie ( obecnie 5530 zł brutto). Ry

 

Czytany 3898 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 maj 2019 07:10

4 komentarzy

 • Link do komentarza Edek z krainy kredek piątek, 17 maj 2019 18:38 napisane przez Edek z krainy kredek

  I co znowu pieniądze z monu beda szly do mswia ????? Bo tak bylo w zeszłym roku . Paranoja

 • Link do komentarza antek czwartek, 16 maj 2019 10:39 napisane przez antek

  Psy muszą być karmione aby nie kąsały swych panów z Rządu.
  Takie 500+ dla Milicji :)

 • Link do komentarza Mek wtorek, 14 maj 2019 11:59 napisane przez Mek

  Czyli dzielenie ludzi na lepszych i gorszych.

 • Link do komentarza oficer sił zbrojnych wtorek, 14 maj 2019 05:51 napisane przez oficer sił zbrojnych

  Najpierw niech zaliczają WF na wysokim poziomie i angielski, ale z drugiej strony do noszenia pały wystarczy podstawówka

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA