poniedziałek, 13 maj 2019 21:03

Lubelscy terytorialsi odnaleźli jedną z poszukiwanych osób

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzisiejsza akcja poszukiwawcza lubelskich terytorialsów zakończyła się sukcesem. Zaginiona osoba została odnaleziona przez jedną z grup poszukujących 2. Lubelskiej Brygady OT. Takie działania to praktyczny wymiar misji Wojsk Obrony Terytorialnej, którą jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

 Poszukiwania rozpoczęły się dzisiaj o godz. 13.30, a zostały wszczęte na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. Działania bardzo szybko podjęli żołnierze 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina, którzy w rejonie zaginięcia realizowali weekendowe szkolenie rotacyjne. Już o godz. 15.00 zaginiona osoba została odnaleziona w okolicach Sierskowoli i przekazana służbom medycznym przez grupę poszukującą wydzieloną z 2. Lubelskiej Brygady OT. W działania zaangażowanych było 80 żołnierzy, którzy współdziałali policjantami i strażakami.

Działania poszukiwawcze podejmowane są przez WOT na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zgodnie z art. 11c. pkt 2., ppkt. 5, do zakresu działania Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej należy: „wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.”

Wcześniej wielokrotnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej brali udział w poszukiwaniach zaginionych osób na terenie Podlasia, Lubelszczyzny czy Podkarpacia.

Poszukiwania na Lubelszczyźnie nie były jedynymi tego typu działaniami prowadzonymi dzisiaj przez terytorialsów. Obecnie żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady OT szukają w okolicach Małogoszczy zaginionego 67-latka.

ppłk Marek Pietrzak

Czytany 772 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA