wtorek, 14 maj 2019 19:43

Awanse generalskie w Straży Granicznej, w tym jednej kobiety

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W związku ze Świętem Straży Granicznej, przypadającym 18 maja komendant ndant główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga otrzyma drugą "gwiazdkę" generalską. Do stopnia generała brygady zostanie awansowanych czworo oficerów, w tym pierwsza kobieta w historii formacji – zastępca komendanta głównego płk Wioleta Gorzkowska

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego,  wręczenie awansów odbędzie się w piątek, 17 maja w Belwederze podczas obchodów święta Straży Granicznej.

Awans na stopień generała dywizji SG otrzymał Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, który otrzymał awans na to stanowisko od 23 stycznia 2018.  Jest absolwentem Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu. Służbę rozpoczął w 1992 r. w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r. 7 marca 2016 r. został powołany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej. 21 kwietnia 2017 r. mianowany na stopień generała brygady.

Na stopień generała brygady mianowani zostali: pułkownik SG Wioleta Gorzkowska - Zastępca Komendanta Głównego SG, pułkownik SG Grzegorz Biziuk – Komendant Podlaskiego Oddziału SG, pułkownik SG Robert Rogoz – Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz pułkownik SG Jacek Szcząchor - Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG.

Płk SG Wioleta Gorzkowska - ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczno – Informatyczną w Warszawie oraz Akademię Obrony Narodowej. Jest absolwentką studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na Wydziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zarządzania jednostką organizacyjną w administracji publicznej. Służbę w Straży Granicznej rozpoczęła w 1997 r. Od początku związana z pionem logistycznym w zakresie zarządzania budżetem Straży Granicznej. Od lipca 2016 r. dyrektor Biura Finansów w Komendzie Głównej SG. Na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej powołana z dniem 15 maja 2018 roku. Ma 45 lat. Pochodzi z Goleniowa. Gorzkowska jest też pierwszą kobietą w historii Straży Granicznej, która otrzymała awans generalski i jedną z nielicznych w polskich służbach mundurowych, które znalazły się w korpusie generalskim. 

Płk SG Grzegorz Biziuk - służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1999 r. w strażnicy w Sokółce, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery – od starszego strażnika granicznego do komendanta. Po rozwiązaniu jednostki został oddelegowany do Placówki SG w Kuźnicy. Od 3 października 2003 roku pełnił służbę na stanowisku zastępcy komendanta Placówki SG w Szudziałowie. W maju 2009 roku został komendantem Placówki SG w Lipsku, gdzie służył do listopada 2015 r. Ze stanowiska komendanta Placówki SG w Krynkach z dniem 16 czerwca 2016 roku powołany na stanowisko Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

Płk SG Jacek Szcząchor - służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1997 roku w Bieszczadzkim Oddziale SG. W 2009 roku zajął stanowisko Zastępcy Komendanta Placówki SG w Korczowej. Od 2012 do 2015 roku pełnił funkcję Komendanta Placówki SG w Korczowej. W czerwcu 2016 roku został Komendantem Placówki SG w Medyce. Od 1 września 2016 kierował Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej, a dniem 23 sierpnia 2017 r. powołany na stanowisko Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Płk Robert Rogoz - służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1994 roku. Od początku związany z Bieszczadzkim Oddziałem SG. Był starszym kontrolerem i specjalistą w Granicznej Placówce Kontrolnej w Medyce, specjalistą i starszym specjalistą w Wydziale Nadzoru i Kontroli. Pełnił również funkcję zastępcy, a następnie komendanta placówki SG w Korczowej. W październiku 2012 r. powołany na stanowisko zastępcy, a w styczniu 2017 r. Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

 Straż Graniczna w obecnej formie została powołana na mocy ustawy uchwalonej w 1990 r. Funkcjonuje od 16 maja 1991 r., kiedy to zastąpiła Wojska Ochrony Pograniczna. Dzień tej jest obchodzony jako święto formacji. Obecnie w SG służy ok. 17 tys. funkcjonariuszy, w tym ok. 23 proc. kobiet. Ry

 Zdjęcia: KG SG

 

Czytany 1173 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 maj 2019 06:39

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA