środa, 15 maj 2019 05:36

Skrócona służba przygotowawcza dla absolwentów klas wojskowych

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

MON eksperymentalnie skraca służbę przygotowawczą na potrzeby korpusu szeregowych z czterech miesięcy do jednego. Mogą ją odbyć w okresie absolwenci certyfikowanych klas wojskowych ze szkół średnich. Szkolenie odbędzie się w okresie od 29 lipca 2019 roku do 28 sierpnia 2019 roku. W wojskowych komendach uzupełnień trwa właśnie nabór ochotników na szkolenie do jednej z pięciu brygad.

Jest to pilotażowe szkolenie ochotników, które zostało wprowadzone przez szefa Sztabu Generalny WP rozkazem nr 230/P1 z 15 kwietnia 2019 r . Przeznaczone jest dla absolwentów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych ze szkół uczestniczących w III edycji programu wsparcia MON. Szkoły mogły się zgłaszać do końca lutego br. a 123 placówki ponadgimnazjalne zostały wyłonione pod koniec kwietnia przez Biuro ds. Proobronnych. Decyzją szefa MON program ten zakończył fazę "eksperymentu" i stał się obowiązującym w Polsce standardem szkolenia wojskowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Należy przypomnieć, że program o nazwie „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe rozpoczął się eksperymentalnie w 2017 roku. W pierwszej edycji uczestniczyło w nim 58 szkół a w drugiej – 106 placówek. Jednym z głównych celów tego programu jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży ochotników do służby w armii. Uczniowie dzięki opracowanemu przez MON programowi korzystają z wojskowych centrów szkolenia i wsparcia instruktorów, poznają m.in. regulaminy i musztrę, uczą się dyscypliny wojskowej, taktyki i strzelectwa, biorą udział w szkoleniu inżynieryjno-saperskim oraz bojowym. Posiadanie certyfikatu to także dodatkowe wyposażenie w sprzęt dla szkoły i m.in. umundurowania dla uczniów.

W tej edycji programu nauka rozpocznie się we wrześniu 2019 roku i potrwa dwa lata. Pierwszy etap (trwający od 1.09.2019 do 31.01.2021) to edukacja wojskowa, czyli 45 godzin teorii i aż 140 godzin zajęć praktycznych. Uczniowie będą mogli korzystać z infrastruktury wojskowej i sprzętu. Z informacji Biura ds. Obronnych MON wynika, że zajęcia te będą się odbywać przy wsparciu instruktorów i wykładowców z jednostek wojskowych, centrów szkolenia i terenowych organów administracji wojskowej. Uczniowie wyjadą również na poligon na pięciodniowy obóz szkoleniowy.

Podczas drugiego etapu nauki, który jest planowany od 1 lutego 2021 do 30 czerwca 2021 19-latkowie przejdą kwalifikację wojskową. Trzeci etap odbędzie się już w czasie wakacji. Absolwenci, którzy staną do kwalifikacji i uzyskają kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej, będą mogli np. odbyć skróconą służbę przygotowawczą. A także mogą liczyć na preferencje podczas naboru do wojsk obrony terytorialnej oraz podczas rekrutacji na studia wojskowe w formie dodatkowych punktów przy rozmowach kwalifikacyjnych. Takie możliwości pojawiły się już przy tegorocznym naborze na uczelnie wojskowe.

Ponieważ absolwenci pierwszego eksperymentalnego programu zakończyli już naukę i są w trakcie zdawania matury resort obrony narodowej przygotował dla nich propozycję skróconego szkolenia w służbie przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. To dla tych, którzy zamierzają ubiegać się o indeks jednej z czterech akademii wojskowych, nie zaliczą egzaminu lub marzą o karierze żołnierza zawodowego. To jest skrócona droga do związania się na dłużej w armią. Po zakończeniu miesięcznego szkolenia uzyskają stopień szeregowego rezerwy i będą mogli ubiegać się o kontrakt na pełnienie służby zawodowej. Nie muszą, jak np. w służbie terytorialnej czekać trzy lata.

Skrócone szkolenie w ramach służby przygotowawczej w 2019 roku będzie prowadzone odbędzie się od 29 lipca 2019 roku do 28 sierpnia 2019 roku w pięciu brygadach:
• 1 Brygada Pancerna w Wesołej,
• 2 Brygada Zmechanizowana w Złocieńcu,
• 17 Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie,
• 20 Brygada Zmechanizowana w Morągu,
• 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku

Obecnie wojskowe komendy uzupełnień czekają na ochotników. Wymagania są identyczne jak w służbie przygotowawczej, to znaczy, że kandydat na szkolenie przechodzi wszystkie niezbędne badania, w tym również psychologiczne w ramach czynnej służby wojskowej. Ry

 

Czytany 6379 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 maj 2019 07:23

5 komentarzy

 • Link do komentarza szer środa, 15 maj 2019 11:55 napisane przez szer

  "sieroty: z wot? chcesz to możemy się spotkać i pogadać jak szeregowy z szeregowym...zobaczymy w czym jesteś lepszy?

 • Link do komentarza antek środa, 15 maj 2019 09:59 napisane przez antek

  Ci pierwszi dostali także wycofane od dawna trzewiki tzw. juzefy za które od nowego roku można dostać działę w wielu jednostach i ośrodkach szkolenia gdyż łamie się przepisy ubiorcze noszac PUiW wycofane z użytku.

 • Link do komentarza antek środa, 15 maj 2019 09:53 napisane przez antek

  W 100bł w Wałczu przyjmują już 2 turnus SP 2019 .W pierwszym magazyn WOG wydał im wycofane z użytku i zabronione od nowego roku mundury wz 93, bechatki i pasoszelki a obecnie te sieroty po gimbazie dostały wycofane mundury pustynne wz 93, buty zamszowe i kapelusze zamiast beretów :) niektórzy chodzą zamiast w trzewikach zamszowych w obuwiu sportowym cywilnym i śmiesznie to wygląda :)
  Z daleka wyglądają jak misjonarze ale z bliska to widać od razu że to są sieroty w rurkach.
  Na stronie 100bł nawet są oficjalne zdjęcia tej żenady.

 • Link do komentarza Janek środa, 15 maj 2019 09:52 napisane przez Janek

  Sama prawda

 • Link do komentarza Szeregowy środa, 15 maj 2019 07:06 napisane przez Szeregowy

  Na twoje miejsce czeka 100 pod brama... Coraz większy syf robią z tej armii jak nie sieroty po obronie terytorialnej, to dzieci po miesięcznym kursie. Na strzelaniach zostają w koszarach, bo zaniza procent wykonania. Na bieg w mundurze nie wychodzą, bo kompania nie zaliczyła zadania. Na poligon nie jada, bo dowódca boi się ich zabrać.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA