środa, 15 maj 2019 18:15

NUP 2X35 otworzy debatę o obronności. Nowy projekt MON

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Resort obrony narodowej poinformował o rozpoczęciu kampanii NUP 2X35 (Nowe Urządzenie Polskie). Jej celem jest podjęcie debaty ukierunkowanej na zidentyfikowanie i analizę wiodących trendów i czynników w środowisku bezpieczeństwa Polski w perspektywie 2035 roku, z szerokim udziałem m.in. ekspertów, ośrodków analitycznych i byłych żołnierzy.

W ramach tego projektu MON chce również wypracować nowe spojrzenie na rozwój i przygotowanie Sił Zbrojnych RP do działania w odpowiedzi na zidentyfikowane wyzwania. Inauguracja projektu nastąpić ma w czwartym kwartale 2019 roku. Symbol "2X35" nawiązuje natomiast do daty 2035. Wtedy bowiem ma zakończyć się nowy okres programowania rozwoju Sił Zbrojnych, który rozpocznie się w 2021 roku. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu SZ RP okresy planistyczne wydłużono do 15 lat.

Jak zaznacza Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych płk Jarosław Mokrzycki, dyskusja związana w projektem ma przyczynić się do kształtowania świadomości społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa państwa. Ideą przyświecającą twórcom projektu jest, aby NUP 2X35, którego nazwa jest akronimem Nowego Urządzenia Polskiego, umożliwił generowanie innowacji w obszarze strategii wojskowej, sztuki operacyjnej i taktyki budując tym samym przewagę strategiczną Sił Zbrojnych RP, "tak jak przed wiekami Stare Urządzenie Polskie, będące kwintesencją staropolskiej myśli wojskowej, stworzyło podstawy dla zwycięstw polskiego oręża na ówczesnych polach bitew".

Źródło: www.wojskonews.pl 

https://www.defence24.pl

Czytany 746 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA