- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 295
Szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. dyw. Piotra Trytka na Inspektora Wojsk Lądowych, gen. bryg. Piotra Fajkowskiego na dowódcę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz płk. Grzegorza Kaliciaka na dowódcę 15. Brygady Zmechanizowanej.
Minister @mblaszczak z dniem 29 września 2023 roku wyznaczył gen. dyw. Piotra Trytka na Inspektora Wojsk Lądowych @DGeneralneRSZ, gen. bryg. Piotra Fajkowskiego na dowódcę @11LDKPanc oraz płk. Grzegorza Kaliciaka na dowódcę 15 Brygady Zmechanizowanej @ZAWISZACY. pic.twitter.com/gAfqoJfdhj
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 21, 2023
Generał dywizji Piotr Trytek ( lat 52) , dotychczasowy dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, ukończył w 1994 r. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Był m.in. dowódcą plutonu w 6. pułku zmechanizowanym w Wałczu oraz dowódcą kompanii w 2. Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu. W lutym 2000 został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu w 2002 objął obowiązki oficera w sztabie 6. Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie Szczecińskim. W 2003 wrócił do 2. Brygady na stanowisko zastępcy dowódcy batalionu.
W 2006 pełnił służbę w ramach VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku jako szef sekcji operacyjnej. Po powrocie z misji w 2007 został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 2 Brygady, które piastował do grudnia 2012. Na przełomie lat 2008/2009 pełnił służbę w ramach IV Zmiany PKW w Islamskiej Republice Afganistanu jako zastępca dowódcy kontyngentu.
W 2013 po ukończeniu podyplomowych studiów dowódczo-sztabowych w AON-ie został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 2. Brygady. W październiku 2014 objął stanowisko szefa Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie.
Z dniem 1 stycznia 2017 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Rok później otrzymał akt mianowania na stopień generała brygady. Dnia 4 lutego 2019 generał Trytek objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Z dniem 1 października 2020 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Natomiast 1 marca 2021 stopień generała dywizji.
Generał brygady Piotr Fajkowski ( lat 51), dotychczasowy dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, ukończył w 1995 r. Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki. Pierwsze stanowisko objął w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej. W latach 2002-2004 ukończył studia magisterskie na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej. Następnie kontynuował służbę w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej jako zastępca dowódcy batalionu czołgów.
W 2005 oraz 2007 pełnił służbę poza granicami kraju, w ramach V i IX zmiany PKW Irak na stanowiskach: specjalisty wydziału szkolenia G-7 oraz komendant bazy. W latach 2009 – 2012 dowodził 3. Zamojskim Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu oraz w 2010 podczas VII zmiany w Islamskiej Republice Afganistan, gdzie batalion tworzył Grupę Bojową BRAVO.
W latach 2013 – 2014 podwyższył swoje kwalifikacje kończąc podyplomowe studia dowódczo – sztabowe na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia w Akademii Obrony Narodowej. W latach 2016 – 2018 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy 1. Brygady Pancernej. W 2017 dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym RSM podczas VI zm. w Afganistanie.
Od 2018 został wyznaczony na stanowisko szefa szkolenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 2020 ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Sztuki Wojennej. 27 października 2021 pułkownik Piotr Fajkowski został wyznaczony na stanowisko dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego i 4 sierpnia 2022 na pierwszy stopień generalski.
Pułkownik doktor Grzegorz Kaliciak ( lat 50), dotychczasowy prorektor ds. wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Służbę zawodową rozpoczął w 4. Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie. Pełnił służbę wojskową na misjach wojskowych poza granicami Polski. Służył w 2004 r. w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku
Na początku kwietnia 2004 na stanowisku dowódcy kompanii rozpoznawczej dowodził obroną ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Służył także w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie: podczas VIII zmiany oraz IX zmiany w 2011 r. jako zastępca dowódcy Zgrupowania Bojowego BRAVO. Weteran poszkodowany – ranny podczas wybuchu IED w Afganistanie. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za osobiste męstwo w akcji bojowej.
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 252
W koszarach przy ulicy Sienkiewicza w Toruniu, 20 bm. odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Centrum Szkolenia WOT. W obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Macieja Klisza, obecny komendant Centrum płk Edward Chyła przekazał dowodzenie płk. dr. Przemysławowi Żukowskiemu.
„Na pułkownika Przemysława Żukowskiego - nowego komendanta Centrum czekać będą ogromne wyzwania. Pod jego komendę trafiają żołnierze gotowi i chętni do działania, posiadający ogromną wiedzę, doświadczenie i potencjał. Tu, w Centrum Szkolenia WOT ma on zespół świetnych i dobrze wyszkolonych specjalistów. Wierzę, że Centrum będzie się dalej dynamicznie rozwijać i realizować innowacyjne rozwiązania, których celem będzie wzmacnianie wyszkolenia naszej Formacji.” - powiedział gen. dyw. Maciej Klisz Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej
W czasie uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przez płk. Edwarda Chyłę na ręce nowego dowódcy płk. dr. Przemysława Żukowskiego. Celebrowanie odbyło się w obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Macieja Klisza, dowódców brygad, władz administracji samorządowej oraz szefów, komendantów i dyrektorów administracji zespolonej. Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru CSWOT - symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa
„Wyznaczenie mnie na stanowisko komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, ale przede wszystkim zobowiązaniem do dalszej ciężkiej pracy, aby nie tylko utrzymać dotychczasowe osiągnięcia Centrum, ale także móc podejmować nowe wyzwania stawiane przez naszych przełożonych.” - dodał płk dr Przemysław Żukowski Komendant Centrum Szkolenia WOT
Płk dr Przemysław Żukowski jest absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej imienia generała Tadeusza Kościuszki, studiów magisterskich w Akademii Obrony Narodowej oraz podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim . W 2017 r. płk dr Żukowski obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W swoją dotychczasową służbę pełnił w Polsko-Litewskim Batalionie Sił Pokojowych, 15 Brygadzie Zmechanizowanej, Jednostce Wojskowej AGAT, a także jako wykładowca, a później adiunkt w Akademii Wojsk Lądowych.
Płk dr Żukowski odznaczony został m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju, brązowym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz medalami NATO. Jest także autorem wielu publikacji o tematyce działań dywersyjnych, specjalnych oraz społeczno – terytorialnych aspektach bezpieczeństwa
ppor. Krzysztof WÓJCIK
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 994
Gen. bryg. Rafał Kowalik obejmie od 1 pażdziernika stanowisko zastępcy dowódcy 1 Dywizji Kawalerii US Army – poinformował MON na X (dawniej Twitter).
Rafał Kowalik w roku 1990 rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu skierowany został do 3 batalionu czołgów w Żurawicy wchodzącego w skład 14 BPanc, gdzie w latach 1994-2000 pełnił kolejno obowiązki na stanowisku dowódcy plutonu i kompanii czołgów. W 2000 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie. W latach 2000-2005 pełnił obowiązki na stanowisku szefa sekcji w 1 batalionie czołgów 21BSP. W latach 2005-2010 w dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie zajmował stanowiska oficera sekcji i szefa sekcji. W tym czasie skierowany do służby w ramach XIX zmiany PKW KFOR w Kosowie.
W 2011 roku ukończył kurs kwalifikacyjny dla dowódców batalionów w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a w 2012 r. - studia podyplomowe w AON. W roku 2012 podczas ćwiczenia ANAKONDA 12 dowodził Taktyczną Grupą Bojową, która składała się z wielu pododdziałów różnych jednostek wojskowych z kraju. Za ćwiczenie otrzymał najwyższe oceny oraz podziękowania od przełożonych. Dowodzony przez niego 1 batalion czołgów dwukrotnie, w latach 2013 i 2014 zajął pierwsze miejsce w zawodach użyteczno-bojowych pododdziałów wojsk lądowych w kategorii pluton czołgów. Od sierpnia 2014 do stycznia 2018 zajmował stanowisko Szefa Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Z dniem 1 lutego 2018 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W 2020 roku otrzymał stopień generalski, a także pełnił funkcję dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W 2021 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Pionu Operacyjnego – zastępcę szefa sztabu do spraw Operacyjnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
zdjęcie: MON/X
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 2453
Szef MON Mariusz Błaszczak z dniem 18 września br. wyznaczył gen. bryg. Grzegorza Potrzuskiego na stanowisko szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dowództwie Generalnym WP oraz płk. Mariusza Majerskiego na dowódcę 1 Brygady Artylerii.
O wyznaczeniu nowych dowódców w Wojskach Rakietowych i Artylerii MON poinformowało we wtorek za pośrednictwem konta na portalu X (dawniej Twitter).
Minister @mblaszczak z dniem 18 września br. wyznaczył gen. bryg. Grzegorza Potrzuskiego na stanowisko szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii @DGeneralneRSZ oraz płk. Mariusza Majerskiego na dowódcę 1 Brygady Artylerii. pic.twitter.com/GJAvMM1xtQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 18, 2023
Gen. bryg. Grzegorz Potrzuski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Józefa Bema w Toruniu na kierunku artyleria lufowa. Dodatkowo ukończył studia krajowe na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Leona Koźmińskiego. W czasie swojej służby wojskowej dowodził w 9 garnizonach w Polsce, zajmując kolejne stanowiska w pododdziałach i oddziałach artylerii. Największą jednostką, którą dowodził był 23. Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu.
Gen. Potrzuski jest absolwentem Wojennej Akademii Armii Stanów Zjednoczonych - US Army War College w Carlisle Barracks, gdzie ukończył studia generalskie na Podyplomowych Studiach Polityki Obronnej. Po powrocie do kraju został wyznaczony na stanowisko Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, a następnie został Szefem Sztabu 18 DZ. W październiku 2022 r. gen. Potrzuski został wyznaczony na stanowisko Szefa ZWRiA DG RSZ. 14 sierpnia 2023 r. na wniosek szefa MON Prezydent RP mianował płk. Grzegorza Potrzuskiego na stopień generała brygady.
Jako szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych będzie odpowiadał za modernizację, szkolenie i rozwój Wojsk Rakietowych i Artylerii w Siłach Zbrojnych RP.
Pułkownik Mariusz Majewski urodził się 15 lutego 1973 roku w Ostródzie. Służbę wojskową rozpoczął w roku 1992 wstępując do Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu. Po ukończeniu szkoły swój pierwszy przydział otrzymał do 9 pułku artylerii, gdzie służył na stanowiskach dowódcy plutonu, oficera sekcji oraz szefa sztabu dywizjonu. Kolejne stanowiska związane były ze służbą w 1 pułku artylerii oraz w Dowództwie Wojsk Lądowych. W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej słuzył od grudnia 2012 do 2015 r. Od 2020 do grudnia 2022 r. był dowódcą 1 Mazurskiego Pułku Artylerii, który z dniem 2 grudnia 2022 r. został ponownie przekształcony w 1 Mazurską Brygadę Artylerii.
zdjęcie: MON/X
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 768
Płk Paweł Piątkowski przejął obowiązki dowódcy w 13 Śląskiej Brygadzie OT w miejsce płk. Tomasza Białasa.
Uroczystość odbyła się 16 września br. na placu apelowym 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w dniu 16 września 2023 r. w obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Macieja Klisza, przedstawicieli władz samorządowych ziemi śląskiej, dowódców jednostek wojskowych, komendantów instytucji wojskowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz sympatyków 13. ŚBOT.
Obejmujący obowiązki dowódcy płk Paweł Piątkowski w swym wystąpieniu podziękował przełożonym za obdarzone zaufanie oraz zapewnił wszystkich zebranych, że uczyni wszystko, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed brygadą.
Płk Paweł Piątkowski urodził się 25 września 1975 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Od promocji oficerskiej był związany z 1 Dywizjonem Lotniczym oraz 1 Pułkiem Specjalnym, w których przeszedł kolejne szczeble dowodzenia: od stanowiska dowódcy plutonu, dowódcy kompanii do szefa sekcji logistyki. W 2011 r. został dowódcą zespołu zabezpieczenia logistycznego JW NIL. Na przełomie roku 2011 i 2013 był szefem wydziału technicznego w Dowództwie Wojsk Specjalnych w Krakowie. W latach 2014 - 2017 był szefem wydziału technicznego w Dowództwie Sił Specjalnych, Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. W 2017 roku związany z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ry
zdjęcie: wojsko-polskie.pl/13bot