... ...

W Święto Narodowe Trzeciego Maja Prezydent RP mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. W tym szczególnym dla nich dniu, żołnierzom w Pałacu Prezydenckim towarzyszyła rodzina.

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak słowa podziękowania skierowali także do rodzin, za ich wsparcie, które otrzymują od nich na co dzień oficerowie i dzięki któremu, mogą z tak wielkim oddaniem służyć.

Na stopień generała broni została awansowany gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, , który obecnie służy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego jako radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pod koniec czerwca br. zostanie zostanie dowódcą Eurokorpusu - wielonarodowej struktury przeznaczonej do szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Polska została przyjęta do grona państw ramowych Eurokorpusu w styczniu 2022 roku. W jego skład wchodzą również Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Belgia i Luksemburg. Dowództwo w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO. Był też zastępcą dowódcy Międzynarodowego Zespołu ds. Pomocy Ukrainie. Uczestniczył w misjach wojskowych w Syrii i w Iraku. Przez ostatnie lata generał tworzył nową jednostkę - 18 Dywizję Zmechanizowaną, nazywaną Żelazną Dywizją.

Drugą gwiazdkę generalską otrzymał gen. bryg. dr Arkadiusz Szkutnik , dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, który jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej ( 1990 r.). Służył m.in. w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 3 Pułku Przeciwlotniczym, 2 Brygadzie Zmechanizowanej (której w 2018 roku został dowódcą). Od 2020 roku przez dwa lata był szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 SGWP. 1 marca 2020 awansowany do stopnia generała brygady. Interesuje się żeglarstwem, nurkowaniem i strzelectwem sportowym. Zdobywca korony półmaratonów i maratonów polskich[ Ma żonę Zuzannę i dwóch synów: Adriana i Wojciecha. płk Romuald AM\

Na stopień generała brygady zostali awansowani:

• Płk Mirosław Bryś , od roku szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Służył w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej i Zarządzie Wojsk Aeromobilnych, był m.in. dowódcą 6 Batalionu Powietrznodesantowego i stał też na czele 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.

• Płk dr Jerzy Kwika jest dowódcą 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu. Wcześniej był m.in. szefem Oddziału Informatyki i Automatyzacji Dowództwa Sił Powietrznych oraz szefem Oddziału Szkolenia Zarządu Wojsk Radiotechnicznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

• Płk Dariusz Machula, dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej od 29 marca 2021r. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych. Służył m.in. w 8 Brygadzie Zmechanizowanej oraz 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a także był szefem szkolenia 12 Brygady Zmechanizowanej oraz szefem szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej.
• Płk dr Romuald Maksymiuk ukończył Wojskową Akademię Techniczną i międzynarodowy kurs zarządzania zasobami obrony w Szkole Podyplomowej Marynarki Wojennej w Monterey w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał także tytuł doktora na Akademii Obrony Narodowej. Po ukończeniu WAT służył w 61 Skwierzyńskiej Brygadzie Przeciwlotniczej. W 2003 roku rozpoczął służbę w Departamencie Polityki Zbrojeniowej, a w 2011 roku został szefem Wydziału Programów Uzbrojenia w Inspektoracie Uzbrojenia. Od 2022 roku objął funkcję I zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia.
• Płk Piotr Wagner ukończył m.in. Wyższą Oficerską Szkołę Samochodową w Pile oraz Akademię Sztuki Wojennej. Służbę wojskową zaczynał w 10 Batalionie Rurociągów Dalekosiężnych na stanowisku szefa Służby Samochodowej. Dowodził również 52 Batalionem Remontowym Ziemi Człuchowskiej. W 2008 roku został szefem logistyki Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Od 2013 roku służył w Sztabie Generalnym WP. W 2016 roku przeszedł do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gdzie służy na stanowisku zastępcy szefa.

Na stopień kontradmirała WP mianowany został: komandor Wojciech Sowa – zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich. Jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a służbę wojskową rozpoczął na ORP „Kopernik”. W kolejnych latach był szefem Pionu Radionawigacji w sztabie Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej, następnie zastępcą jego dowódcy. W 2018 roku objął funkcję zastępcy dowódcy 3 Flotylli Okrętów. Z końcem stycznia tego roku został wyznaczony na zastępcę dowódcy Centrum Operacji Morskich.

Zdjęcia; Maciej Nędzyński ( CO MON/ Flick) i Marek Borawski ( KPRP)