- Szczegóły
- Kategoria: Rekrutacja
- Odsłon: 180
W sobotę 2 grudnia br. w ciechanowskich koszarach odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Batalionu Dowodzenia WOT. Była to ostatnia w tym roku przysięga wojskowa terytorialsów z północnego Mazowsza.
Uroczystość odbyła się na terenie ciechanowskich koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 95 ochotników – 87 z nich zasiliło szeregi 5 MBOT. Wraz z przysięgającymi, Terytorialną Służbę Wojskową rozpoczęło również 52 żołnierzy rezerwy, którzy ukończyli 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.
Służba w WOT cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pań – tym razem stanowiły ponad 30% wszystkich szkolonych. Jedną z nich jest szer. Magdalena, która dołączy do szyku 54 batalionu lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym. Na co dzień jest product managerem w polskim wydawnictwie literackim, zaś w wolnym czasie strzela z łuku. Jak sama mówi:
- Spełniam marzenie z dzieciństwa – zawsze chciałam być żołnierzem, a dzięki WOT i formule szkoleń w systemie rotacyjnym, mogę to marzenie spełnić łącząc z pracą zawodową.
Podczas uroczystości do nowych żołnierzy-ochotników zwrócił się Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT, płk dr Paweł Lech. Za uzyskanie wysokich wyników w szkoleniu wręczył sześciu żołnierzom listy gratulacyjne.
- Jesteśmy dumni i pełni uznania dla Waszej postawy i podjętej decyzji o włożeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego. I niezależnie od tego co przyniesie przyszłość wierzę, że sprostacie czekającym na Was wyzwaniom.
Przypomnijmy, że po przysiędze nowi żołnierze 5MBOT rozpoczną szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające – po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia Terytorialsi osiągną tzw. status 'combat ready', czyli pełną gotowość bojową . Służbę będą pełnić blisko swojego miejsca zamieszkania w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.
Była to siódma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga wojskowa Terytorialsów z północnego Mazowsza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, formacji partnerskiej 5MBOT – Gruzińskiej Gwardii Narodowej oraz innych jednostek wojskowych, a także licznie zgromadzone rodziny i bliscy żołnierzy składających przysięgę.
Elżbieta Obrębska
- Szczegóły
- Kategoria: Rekrutacja
- Odsłon: 1071
2 grudnia 2023 r. odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej. Dęblińska „Szkoła Orląt” to jedyna placówka w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych.
W przyszłym roku do Wojska Polskiego trafią samoloty F-35. W 2020 roku, tu w Dęblinie miałem zaszczyt podpisać umowy ze Stanami Zjednoczonymi na wyposażenie Wojska Polskiego w samoloty F-35, najnowocześniejsze na świecie. (…) Do Wojska Polskiego trafią także śmigłowce AW101 dla Marynarki Wojennej RP, ale także AW149, które trafiły do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, czy wreszcie śmigłowce Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Dlatego potrzebujemy oficerów Sił Powietrznych" - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z absolwentami Lotniczej Akademii Wojskowej.
Do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpiło łącznie 147 żołnierzy, w tym 17 kobiet. Promowani na oficerów zostali zarówno absolwenci 5-letnich studiów stacjonarnych, jak również absolwenci 6-miesięcznego szkolenia dla podoficerów oraz 24-miesięcznego szkolenia kandydatów na oficerów.
Nowi oficerowie kształcili się w kilkunastu specjalnościach, wśród nich jest ponad 50 pilotów. Ponadto szeregi sił powietrznych zasilą specjaliści z obszarów: nawigacji, kontroli ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki, ubezpieczenia lotów, logistyki, inżynierii lotniczej oraz obrony przeciwlotniczej.
***
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze i specjalistyczne (lotnicze) na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się lotnictwem, bezpieczeństwem i obronnością państwa. Prowadzi również działalność naukową ukierunkowaną na rozwój potencjału obronnego i lotniczego kraju.
Akademia prowadzi studia wojskowe oraz cywilne na dwóch wydziałach: Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Lotniczego. W uczelni prowadzone są studia podyplomowe, kształcenie w ramach kursów oficerskich dla absolwentów cywilnych szkół wyższych oraz kursy kwalifikacyjne i doskonalące dla żołnierzy zawodowych, a także kursy przeszkalania kadr rezerwy. Aktualnie w LAW „edukację lotniczą” pobiera ponad 800 podchorążych oraz około 900 studentów cywilnych. MON, Ry
Fot. Arek Blomka/WCEO
- Szczegóły
- Kategoria: Rekrutacja
- Odsłon: 137
Pomiędzy 15 stycznia a 25 lutego 2024 r., w szkołach i uczelniach wyższych na terenie całego kraju zaplanowane zostały ferie zimowe. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu, w jaki sposób wykorzystać międzysemestralną przerwę w nauce – dołącz do Nas! Już teraz rozpoczyna się nabór do kolejnej edycji projektu „Ferie z WOT” .
Jak podkreśla cz.p.o. Dowódcy Terytorialsów gen. bryg. Krzysztof Stańczyk:
Projekt „Ferie z WOT” od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ochotników. Stanowi on idealne rozwiązanie dla uczniów, studentów oraz nauczycieli i rodziców. Ponadto pozwala aktywnie spędzić zimową przerwę międzysemestralną. Zaangażowanie ochotników w ten projekt to swoisty wyraz odpowiedzialności młodego pokolenia!
Projekt „Ferie z WOT” powstał w 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego na przełomie stycznia i lutego skorzystało wielu ochotników. W tym roku „Ferie z WOT” będą prowadzone we wszystkich Brygadach OT rozmieszczonych na terenie całego kraju. Większość jednostek szkolenie podstawowe przeprowadzi na terenie działania brygad, blisko lokalnych społeczności lub na pobliskich ośrodkach szkolenia poligonowego. Powołania do jednostek wojskowych WOT będą się odbywać zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem ferii w poszczególnych województwach. Każde ze szkoleń zakończy tradycyjna przysięga wojskowa.
"Prawie rok temu bez wahania zdecydowałem się spróbować! Złożyłem wniosek o przyjęcie do 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej i ukończyłem intensywne, wyczerpujące szkolenie w ramach projektu 'Ferie z WOT'. Szczerze uważam, że było to niezwykle wartościowe doświadczenie. Dzięki temu, że dołączyłem do Wojsk Obrony Terytorialnej, zdobyłem nowe umiejętności, poznałem wyjątkowych ludzi i zintegrowałem się z jednostką, której jestem dumny, że mogę być częścią." - mówi z entuzjazmem szer. Wojciech z 18. Stołecznej Brygady OT.
Aby zdążyć przed wyznaczonym terminem – nie zwlekaj! Złóż swój wniosek już dziś! Skontaktuj się z rekruterem WOT z Twojego powiatu, wyszukując kontakt na stronie Rekruterzy WOT lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 - 15:30).
Możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, które znajdziesz na stronie Centra rekrutacji - CWCR (wojsko-polskie.pl).
Grafika: terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych w ramach projektu "Ferie z WOT". JK
- Szczegóły
- Kategoria: Rekrutacja
- Odsłon: 356
W 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, 29 listopada 2023 r. na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego z udziałem Prezydenta RP. W uroczystości wystawienia posterunku warty honorowej uczestniczyły delegacje sześciu uczelni – wojskowych, pożarniczej i policyjnej. Wojskową Akademię Techniczna reprezentował Rektor-Komendant gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak wraz z podchorążymi.
Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał w swoim przemówieniu, że 193 lata temu młodzież wojskowa pragnąca odzyskać wolną i suwerenną Rzeczpospolitą pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła Powstanie Listopadowe. Podkreślił, że pierwsze starcia odbyły się na Agrykoli i w Belwederze. „Dziękuję, że jesteście, żeby oddać cześć tym, którzy byli gotowi walczyć, co stanęli do walki, co walczyli i co polegli, i to nie tylko wtedy w 1830 r., ale także i później w kolejnych narodowych Powstaniach, ale także i tym, którzy tę wolną Polskę w końcu odzyskali w 1918 r. (…) Niech ten przykład historyczny, Waszych wielkich poprzedników, młodych podchorążych 1830 r. będzie zawsze znakiem niezłomnego dążenia do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla której oni gotowi byli poświęcić wszystko” – powiedział Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że w ostatnim czasie Polska przekonała się jak ważne jest współdziałanie służb dla zapewnienia bezpieczeństwa granic i obywateli. „Do obrony Ojczyzny, do zapewnienia bezpieczeństwa jej mieszkańcom niezbędna jest współpraca – ramię w ramię – pomiędzy poszczególnymi formacjami, pomiędzy dowódcami, żołnierzami i funkcjonariuszami, wszystkimi tymi, którzy są gotowi Ojczyźnie służyć” – powiedział.
Posterunek honorowy przed Belwederem objęli podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w mundurach historycznych: st. szer. pchor. Łukasz Kurpas i kpr. pchor. Karol Kwiatkowski oraz w mundurach współczesnych: szt. szer. pchor. Fabian Frelik i kpr. pchor. Przemysław Grela,a także podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Podchorąży WAT Damian Gadulski odczytał Apel Pamięci dla uczczenia pamięci podchorążych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie.
Prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Podchorążego wyróżnił podchorążych uczelni mundurowych:
• sierż. pchor. Radosław Jurecki – Wojskowa Akademia Techniczna
• bsm. pchor. Łukasz Paziewski – Akademia Marynarki Wojennej
• st. kpr. pchor. Krystian Petersburski – Lotnicza Akademia Wojskowa
• sierż. pchor. Kinga Szostek – Akademia Wojsk Lądowych
• ogn. pchor. Ksawery Łokietek – Akademia Pożarnicza
• sierż. Damian Gładek – Akademia Policji w Szczytnie
Podczas uroczystości Sekretarz Stanu MON Wojciech Skurkiewicz wręczył wyróżnienia laureatom konkursu organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej na realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego, lądowego lub morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Z Wojskowej Akademii Technicznej nagrody odebrali liderzy nagrodzonych projektów: sierż. pchor. Jakub Jakubowski za projekt POLAR, st. szer. pchor. Marek Rybarczyk za projekt HAASTA i Maciej Kawka za projekt INTERCEPTOR.
***
Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830 r. Tego dnia, 193 lata temu, podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli atakiem na Belweder Powstanie Listopadowe. W Belwederze miał swoją siedzibę rosyjski dowódca Armii Polskiej wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow. Inicjatorem nocy listopadowej był przywódca sprzysiężenia instruktor Szkoły Podchorążych podporucznik Piotr Wysocki. Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście we wszystkich uczelniach wojskowych. WAT, Ry
fot. Mariusz Maciejewski
- Szczegóły
- Kategoria: Rekrutacja
- Odsłon: 406
Ponad 140 nowych ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej jest już na finiszu szkolenia w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W przeddzień egzaminu – tzw. pętli taktycznej, poznawali i ćwiczyli sposoby przetrwania w leśnych, surowych warunkach.
Niespełna dwa tygodnie temu bramę ciechanowskich koszar 5 Mazowieckiej Brygady OT przekroczyło ponad 140 nowych ochotników. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem są w trakcie szesnastodniowego szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki. Zdobywają pierwsze żołnierskie umiejętności z taktyki, topografii, medycyny pola walki oraz podstaw survivalu. Uczą się również budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego. Z kolei osoby posiadające wojskowe doświadczenie odbywają ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.
Przed przyszłymi Terytorialsami pozostało jeszcze kilka „checkpointów” do zaliczenia m.in. pętla taktyczna - kilkunastogodzinny egzamin z szeregiem zadań taktycznych, które zweryfikują nabyte dotychczas umiejętności. W przeddzień tego ważnego dnia dowódcy oraz instruktorzy przygotowali dla nowych ochotników nieco mniej wymagające zajęcia, ale zawsze cieszące się dużym zainteresowaniem wśród szkolonych. Mowa o survivalu:
- Dzisiaj jak każdego dnia wstaliśmy o godzinie 5:30, następnie było bardzo szybkie śniadanie i wyruszyliśmy na zajęcia, które odbywają się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w Targoniach. Uczymy się tworzenia różnego rodzaju ognisk, szukamy materiału, który jest do tego potrzebny, pozyskujemy i uzdatniamy wodę, budujemy również schronienia. Instruktorzy opowiadają, jak pozyskać pożywienie, jak przetrwać w ogóle w takich warunkach surowych, ćwiczymy i sprawdzamy siebie, swoją współpracę i działanie w grupach. Dzisiejsze zajęcia są takim naszym sprawdzianem przed jutrzejszym pętlą taktyczną, gdzie będziemy zdani już tylko na siebie, na swoje umiejętności, no i na wiedzę, którą zdobyliśmy do tej pory. – powiedziała szer. Karolina
Powiedzenie: stal hartuje się w ogniu, a człowieka w walce z trudnościami – najlepiej odzwierciedla egzamin żołnierzy Mazowieckiej Piątki. Choć zimowa aura będzie dla nich dużym wyzwaniem, to zdaniem dowódców:
- Żołnierze są zdyscyplinowani, chętni do pracy i przede wszystkim ambitni. Tym razem na szkoleniu większość stanowią osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym, co przekłada się na ich duże zaangażowanie w wykonywanie wszystkich postawionych zadań, zgranie i funkcjonowanie w sekcji. – supentował dowódca plutonu, st.kpr. Dariusz Karpiński
***
Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wojsku mogą skorzystać z pomocy mobilnych rekruterów 5 MBOT (kontakty dostępne są na stronie:https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złożyć wniosek o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji.
Elżbieta Obrębska