- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 179
Już 6 lat upłynęło już od śmierci podkom. Mariusza Koziarskiego, który zginął na służbie w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 roku. Wcześniej jednak, będąc w domu, otrzymał on telefoniczną informację o ogłoszeniu alarmu bojowego i konieczności natychmiastowego stawiennictwa w jednostce. Kolega Mariusz był zawsze oddany służbie i realizował każde zlecane mu zadanie - perfekcyjnie i z pełnym zaangażowaniem. Przybył więc szybko do jednostki i został wyznaczony na dowódcę składającego się z pięciu funkcjonariuszy zespołu bojowego. Zadaniem policjantów było zatrzymanie bardzo niebezpiecznego przestępcy, który znajdował się wewnątrz kontenera z bankomatem zlokalizowanego w podwrocławskiej Wiszni Małej.
Podczas akcji doszło do dynamicznej wymiany ognia między sprawcą, a funkcjonariuszami pododdziału kontrterrorystycznego z Wrocławia. Sytuacja ta zakończyła się tragicznie, bo podkom. Mariusz Koziarski poniósł śmierć na miejscu.
Odejście naszego kolegi „Koziego”, bo tak właśnie nazywali go policjanci z pododdziału, była tragedią dla całej polskiej Policji. Formacja straciła świetnego i bardzo doświadczonego policjanta, który współdziałał z nami przez wiele lat i swoją postawą dawał przykład innym.
Składając mu hołd, gdyż bezapelacyjnie wypełnił do końca słowa policyjnej roty ślubowania, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Norbert Kurenda, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu zapalił symboliczny znicz przed tablicą pamięci w siedzibie Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji dolnośląskiej komendy, a kontrterroryści z SPKP we Wrocławiu pojechali w miejsce, gdzie po raz ostatni działali razem. W Wiszni Małej przed pomnikiem upamiętniającym śmierć Mariusza, złożyli kwiaty i zapalili znicze, gdyż jak wiemy wszyscy, służąc Polsce oddał to, co miał najcenniejsze - własne życie.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
z
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 4288
Płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej został wyróżniony nagrodą Ministra Obrony Narodowej za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej. Wyróżnienie przekazane zostało 28. listopada br. podczas uroczystych obchodów święta Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej swoją działalność naukową rozpoczął już w 2014 roku. Od 2017 do września 2023 roku swoją działalność dydaktyczną realizował w ramach służby w Akademii Wojsk Lądowych m.in. jako adiunkt. Jest autorem bądź współautorem wielu publikacji i monografii w zakresie bezpieczeństwa, gdzie do najważniejszych zaliczyć należy:
- Zagrożenia procesów informacyjnych w systemie bezpieczeństwa państwa;
- Społeczno - terytorialna optyka postrzegania i zarządzania bezpieczeństwem;
- Regulamin działań taktycznych pododdziałów piechoty lekkiej;
- Rola terytorialnej służby wojskowej w systemie bezpieczeństwa militarnego RP;
- Zabić miasto. Taktyka walk w terenie zurbanizowanym na Ukrainie.
Płk dr Żukowski był także uczestnikiem i ekspertem w wielu panelach dyskusyjnych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych dotyczących bezpieczeństwa, w tym m.in.Defence24Day; Safe Place, Glob State, Dylematy współczesnej obronności i bezpieczeństwa i King’s College NATO Wargaming Week.
Nagroda szefa MON przyznana została m.in. za wkład w rozwój specjalności wojskowej „lekka piechota” i badania na temat roli środowiska miejskiego w konfliktach zbrojnych.
Obecnie komendant Centrum Szkolenia WOT realizuje badania dotyczące roli i obrony miast w konfliktach zbrojnych i budowania zdolności lekkiej piechoty do działań bojowych na współczesnym polu walki.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
por. Krzysztof WÓJCIK
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 600
27 listopada br. w bazie Camp Butmir w Sarajewie odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia nad Polskim Kontyngentem Wojskowym w operacji Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne RSZ.
Ppłk Marcin Michalec z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego przekazał odpowiedzialność za kontyngent ppłk Dominikowi Kasperkowi z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który wraz z podległymi żołnierzami realizował będzie postawione zadania mandatowe w ramach XXVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA.
Rangę uroczystości podniosła obecność dowódcy EUFOR gen. dyw. Helmuta Habermayera, szefa Sztabu EUFOR gen. bryg. Ovidiu Lungu, konsula RP Wojciecha Skrobisza oraz przedstawicieli państw współuczestniczących w misji EUFOR.
zdjęcie: por. Angelika KAFEL (PKW EUFOR)
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 701
We wtorek, 21 bm. odbyło sie inauguracyjne posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej, które otworzył marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przewodniczącym SKON, która liczy 36 posłów został wybrany Andrzej Grzyb ( PSL - Trzecia Droga). Nie było głosów przeciw, dwóch się wstrzymało.
Wiceprzewodniczącymi zostali: Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Lasek i Czesław Mroczek z KO, Piotr Strach (Polska 2050-Trzecia Droga) i Bartosz Kownacki (PiS).
Komisja zamierzała wybrać – tak jak w poprzedniej kadencji – siedem osób na stanowiska zastępców przewodniczącego, jednak Andrzej Zapałowski (Konfederacja) i Sebastian Kaleta (PiS) nie uzyskali wystarczającego poparcia.
Jak powiedział po głosowaniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050-Trzecia Droga), który prowadził posiedzenie, komisja może wrócić do sprawy wyboru dalszych dwóch osób do prezydium na jednym z kolejnych posiedzeń.
***
Dr Andrzej Grzyb ( lat 67) jest ekonomistą. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Ogrodniczy - magister inżynier (1981), studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz doktoryzował się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (2018). Był posłem sześciu kadencji Sejmu, a także eurodeputowanym. Jest również członkiem Rady Naczelnej PSL.
zdjęcie: FB
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 2205
Szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył z dniem 20 listopada br. gen. bryg. Krzysztofa Knuta na dowódcę 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz pułkownika Rafała Kowalskiego na zastępcę dowódcy 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej - poinformował resort ON na platformie X.
Dowództwo 8 DPAK ma mieć siedzibę w Nowym Mieście nad Pilicą. Jednostki podległe 8 DPAK stacjonować będą natomiast w województwach świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. W jej skład wejdą cztery brygady, pułki: logistyczny, przeciwpancerny, przeciwlotniczy oraz bataliony: dowodzenia, rozpoznania i chemiczny.
Gen. bryg. Krzysztof Knut ukończył w 1999 r. Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki. Pełnił służbę w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz w 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz w latach 206-2009 PKW w Iraku i Afganistanie. W 2016 r. został szefem Zarządu Działań Niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Następnie rozpoczął służbę w Elblągu na stanowisku zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. W okresie tym ukończył studia podyplomowe na kierunku polityka obronna w Akademii Sztuki Wojennej oraz uczestniczył w wielu kursach w ośrodkach szkolenia NATO. Został wyznaczony na stanowisko głównego specjalisty Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P-5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od października 2021 pełnił służbę w Bartoszycach na stanowisku zastępcy dowódcy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od 9 stycznia 2023 r. został wyznaczony zastępcą szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Nominację generalską odebrał w sierpniu 2023 roku.
Płk Rafał Kowalski z kolei przez ostatni rok był zastępcą dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Wcześniej był szefem Wydziału Operacyjnego w Dowództwie Generalnym RSZ i dowodził 18 Bielskim Batalionem Powietrznodesantowym.
zdjęcie: MON/X